Představitelé americké administrativy agentuře AP potvrdili, že strážci společnosti známé teď jako Xe zůstanou v Iráku do léta, tedy mnohem déle, než se avizovalo. Firemní helikoptéry mají zajišťovat bezpečnost do září.

Irácká vláda žádala o odchod Blackwateru ze země okamžitě po přestřelce, při níž na bagdádském předměstí v září 2007 zemřelo 17 civilistů. Bagdád chtěl zaměstnance firmy sám soudit, s čímž ale USA nesouhlasily. Vyšetřovatelé CIA nicméně potvrdili, že ochranka střílela bezdůvodně a její jednotlivce čeká soud.

Irák Blackwateru zakázal na svém území působit, americká vláda ale firmě o sedm měsíců později smlouvu prodloužila.

Americké ministerstvo zahraničí sice nedávno oznámilo, že ochranka přestane zajišťovat bezpečnost amerických diplomatů v Bagdádu 7. května, kdy firmě vyprší smlouva, už ale podle AP nedodalo, že společnost má ještě dva kontrakty, které doběhnou v srpnu a září. Nejmenovaný irácký bezpečnostní představitel agentuře řekl, že společnost potřebuje nějaký čas k ukončení svých operací.

Podle AP dokresluje setrvávání ochranky v Iráku pochybnosti, zda jsou irácké bezpečnostní síly dostatečné silné na převzetí kontroly nad celým Irákem.