„Myslím si, že s každou další hodinou, po kterou Izrael pokračuje ve svých vojenských operacích, ztrácí v Evropě podporu veřejného mínění. Je to proces, který pokračuje velmi rychle a ohrožuje vlády nakloněné Izraeli. Také podkopává i pozici prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse,“ řekl český ministr.

„Myslím si, že musíme dosáhnout příměří, že musíme dosáhnout dohody dnes a ne zítra,“ zdůraznil Schwarzenberg.

List Ha´arec ale zdůrazňuje, že český ministr, který vedl misi EU počátkem týdne, nevyjadřoval velký optimismus ohledně dosažení dohody, která by ukončila boje.

„Jako první by měli přijmout plán Egypťané,“ uvedl ministr. Teprve to by umožnilo vyslání mírových sborů EU. „Nemůžeme se rozhodnout o silách EU bez dohody s  Egypťany. To je nesmysl,“ zdůraznil Schwarzenberg a vysvětlil, kde je problém: „Prezident Husní Mubarak dal jasně najevo svou pozici, že je proti takovýmto silám. My se snažíme najít řešení, které by jasně ukázalo, že respektujeme egyptskou suverenitu."

Izrael před pozorovatelskou misí dává přednost vyslání týmů, které budou pátrat po tajných tunelech, jimiž Hamás pašuje zbraně z Egypta.