Hlavní obsah
Američané testují zbraň na letecké vojenské základně Vandenberg v Kalifornii. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

USA vyzkoušely balistickou střelu. Dohoda o likvidaci raket by její test neumožnila

Americké letectvo vyzkoušela ve čtvrtek prototyp nové pozemní balistické střely středního doletu, uvedl server Defence One. Tento typ střel byl dosud zakázán smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). USA a Rusko ji podepsaly roku 1987 a vypověděly letos. Jde už o druhý americký test střely středního doletu po vypršení smlouvy.

Američané testují zbraň na letecké vojenské základně Vandenberg v Kalifornii. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
USA vyzkoušely balistickou střelu. Dohoda o likvidaci raket by její test neumožnila

Pentagon oznámil, že raketa byla odpálena v 8:30 místního času z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Uletěla něco přes pět set kilometrů a dopadla do Tichého oceánu, uvedl mluvčí Pentagonu Robert Carver. Podle něj šlo o „prototyp konvenční balistické rakety odpalované ze země.” Podle něj data z testu umožní vývoj dalších balistických raket středního doletu.

Šlo o druhý test zbraně, jež by dohoda INF neumožnila. Zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Poprvé Američané raketu, kterou INF zakazovala, vyzkoušeli v srpnu. Tehdy odpálili střelou s plochou dráhou letu tomahawk upravenou pro vypouštění z pozemního odpalovacího zařízení a ne  z lodě. Pozemní verze tomahawku existovaly už na konci osmdesátých let, ale na základě smlouvy INF byly zničeny.

Washington vypovězení dohody zdůvodnil tvrzením, že Rusko dohodu porušuje vývojem střely Novator 9M729 s prodlouženým doletem. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Odborníci se podle Reuters domnívají, že konec smluvy INF může vést k nedodržování i jiných dohod o zbrojních kontrolách a urychlit rozpad globálního systému, který má zabránit šíření jaderných zbraní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Washingtonu tento týden zopakoval nabídku prodloužit rusko-americkou smlouvu START o omezení strategických útočných zbraní, která vyprší za dva roky. Prezident Donald Trump i ministr zahraničí Mike Pompeo se ale domnívají, že je třeba zahájit strategický dialog, který zahrne také Čínu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků