Hlavní obsah
Americký ministr obrany Chuck Hagel Foto: ČTK/AP

USA prý kvůli napětí kolem KLDR odložily test balistické střely

Americké ministerstvo obrany odložilo dlouho plánovaný test mezikontinentální balistické střely, který se měl na základně amerických vzdušných sil v Kalifornii uskutečnit příští týden. Agentuře AP to v sobotu sdělil nejmenovaný vysoce postavený zdroj z prostředí amerických branných složek.

Americký ministr obrany Chuck Hagel Foto: ČTK/AP
USA prý kvůli napětí kolem KLDR odložily test balistické střely

Ministr obrany Chuck Hagel se prý rozhodl zkušební vypuštění balistické rakety Minuteman III odložit na příští měsíc kvůli obavám, že by nyní v době rostoucího napětí na Korejském poloostrově mohlo být nesprávně vyloženo a mohlo tak zhoršit současnou krizi. AP původně uvedla, že test byl přeložen na příští týden. Přesnější datum, kdy by se měla odložená zkouška v květnu konat, nesdělila.

Severní Korea při dalším stupňování války nervů proti Jihokorejcům a Američanům v pátek instalovala dvě rakety na mobilní odpalovací zařízení a vybídla zahraniční diplomaty k evakuaci z Pchjongjangu kvůli válečné hrozbě.

Izolovaný komunistický režim již dříve pohrozil preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířil rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA.

Tři pilíře jaderného arzenálu Spojených států

Mezikontinentální balistické střely jsou jedním ze tří pilířů jaderného arzenálu Spojených států. V amerických podzemních jaderných silech se nachází asi 450 střel Minuteman III.

Dalšími dvěma pilíři jsou balistické rakety odpalované z ponorek a střely vypouštěné bombardéry jako jsou B-52 nebo B-2.

Stroje B-2 jsou vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary a jsou schopny nést jaderné pumy. Americké letouny obou těchto typů v rámci společného americko-jihokorejského cvičení v březnu cvičně přeletěly nad Jižní Koreou.

V oblasti Korejského poloostrova v současnosti probíhá společné cvičení americké a jihokorejské armády a v regionu se tak nachází válečné lodě a bombardéry. Manévry, které v minulých týdnech vyvolaly nevoli Pchjongjangu, mají trvat do konce měsíce. Chystaný test balistické střely, o jehož odkladu údajně Hagel rozhodl v pátek, podle zdroje AP s probíhajícím vojenským cvičením nesouvisel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků