Hlavní obsah
Nastupující prezident Donald Trump s viceprezidentem Mikem Pencem Foto: Mike Segar, Reuters

Trumpův tým potichu připravuje složení budoucího kabinetu, může tam být i Palinová

Politický štáb Donalda Trumpa po měsíce potichu připravoval soupis „kapitánů” amerického průmyslu a konzervativních aktivistů, kteří by se měli stát součástí jeho budoucího vládního kabinetu. Podle serveru Politico hledá nový prezident hlavně v privátním sektoru - možným ministrem vnitra je spoluzakladatel ropné firmy Lucas Oil Forrest Lucas, možné ale je, že post obsadí i Sarah Palinová.

Nastupující prezident Donald Trump s viceprezidentem Mikem Pencem Foto: Mike Segar, Reuters
Trumpův tým potichu připravuje složení budoucího kabinetu, může tam být i Palinová

Trump podle tradičních měřítek nemá z čeho vybírat, protože jeho politická minulost je nulová. Jeho kontroverzní kampaň navíc mnohé talentované osobnosti odradila, řada z nich se dokonce během předvolební agitace od budoucího prezidenta odvrátila.

Návrat Palinové? 

Ministrem vnitra by se měl nejspíš stát olejář Forrest Lucas, ale je i možnost, že by sektor vedl Robert Grady, který byl v kanceláři George Bushe a má vazby na Chrise Christieho.

Politico ale má i informaci, že jeden z poradců probíral také možnost, že by funkci obsadila bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová. Trump už dříve dal najevo, že by ji měl rád v kabinetu a Palinová se nijak netají, že by o to měla zájem.

Gingrich, Christie, Giuiliani

Trump se proto kromě podnikatelské sféry soustřeďuje na skupinu osob, které ho během bouřlivé kampaně věrně doprovázely. Patří k nim republikánští matadoři Newt Gingrich, Rudy Giuiliani nebo Chris Christie, pro které jsou podle severu Politico připraveny špičkové posty.

Newt Gingrich

Foto: Profimedia.cz

Giuiliani ani Christie nechyběli na oslavách po zvolení Trumpa. Zejména bývalý newyorský starosta Giuiliani během kampaně Trumpa hlasitě podporoval. Guvernér New Jersey Christie, který sám kandidoval, byl zase prvním vysoce postaveným politikem, který se za realitního magnáta postavil.

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuiliani

Foto: Profimedia.cz

Favoritem pro funkci ministra zahraničí je údajně republikánský senátor Bob Corker, v úvahu prý připadá i Gingrich nebo bývalý stálý americký zástupce v OSN John Bolton. Corker je v současné době předsedou senátního výboru pro zahraniční vztahy. Sám přiznal, že silně zvažuje, že by post ministra zahraničí přijal.

Guvernér New Jersey Chris Christie

Foto: ČTK/AP

Post ministra obrany by mohl zastávat alabamský senátor Jeff Sessions, hovoří se rovněž o bývalém poradci pro národní bezpečnost Stephenu Hadleyovi nebo bývalém senátorovi Jimu Talentovi.

Televize NBC soudí, že ministrem obrany bude penzionovaný generál Michael Flynn. Jeho jmenování by ale musel schválit Kongres, protože kandidát na tento úřad musí stát nejméně sedm let mimo armádu. Flynn přitom z ozbrojených složek odešel v roce 2014. Podle BBC by se tento generál také mohl stát Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti.

Hlavním kandidátem na funkci ministra spravedlnosti je údajně Giuiliani, v úvahu připadá i guvernér Christie nebo kalifornský poslanec Duncan Hunter.


Finance pro bankéře a sponzora

Ministerstvo financí, jak naznačil, chce Trump svěřit Stevenu Mnuchinovi, který působil 17 let v bance Goldman Sachs a nyní je šéfem soukromé investiční firmy Duna Capital Management. Mnuchin patřil taky k přispěvatelům na Trumpovu kampaň.

Ministrem zdravotnictví či školství by se mohl stát Trumpův soupeř z primárek, bývalý neurochirurg Ben Carson. Do čela ministerstva energetiky by se mohl postavit šéf firmy Continental Resources Harold Hamm nebo investor Robert Grad, ministrem pro vnitřní bezpečnost by mohl být konzervativní šerif okresu Milwaukee David Clarke.

Ben Carson

Foto: Chris Keane/Files, Reuters

Zatím není jasné, kdo by mohl být ministrem zemědělství. Na seznamu je i Sid Miller, který označil Clintonovou na svém twitterovém účtu za p***. Podle něj to způsobil člen jeho štábu a omluvil se za to.

Co šéf FBI Comey?

Kandidátem na funkci ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) je podle agentury Reuters Mike Rogers, bývalý předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro tajné služby. Důležitou roli šéfa aparátu Bílého domu by podle BBC mohl zastávat dosavadní předseda Národního výboru republikánů Reince Priebus.

Ředitel FBI James Comey

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Komplikovaná je podle agentury AP budoucnost šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, jemuž do ukončení desetiletého mandátu zbývají tři roky. Comey zasáhl do volební kampaně informacemi o služebních e-mailech, které demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová ještě jako ministryně zahraničí odesílala ze svého soukromého účtu. Naposledy v neděli Trump kritizoval Comeyho za to, že odmítl političku trestně stíhat. Budoucí americký prezident ještě před svým zvolením prohlásil, že Clintonovou chrání „zmanipulovaný systém”, že je vinna a že to FBI ví.

Související téma

Mount Rushmore s vytesanými potréty amerických prezidentů

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků