Hlavní obsah
Curiosity na povrchu Marsu Foto: Grafika NASA

Sonda Curiosity se chystá vrtat pod povrch Marsu

Americké marsovské vozítko Curiosity se připravuje na první vrt do povrchu rudé planety, uskutečnit by se mohl již v příštím týdnu. V sobotu o tom s odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír informoval portál BBC.

Curiosity na povrchu Marsu Foto: Grafika NASA
Sonda Curiosity se chystá vrtat pod povrch Marsu

Sonda od místa přistání urazila zhruba 650 metrů, nyní se pohybuje v prohlubni známé jako Yellowknife Bay. Právě v této oblasti zřejmě vědci vyberou místo, kde vozítko provede historicky první vrt. Vrták je posledním zařízením, které robotický aparát ještě nevyzkoušel.

Tento nástroj umožní získat prachový vzorek z až pěticentimetrové hloubky vybrané horniny. Odebraný prach následně vyhodnotí mobilní laboratoř.

BEZ KOMENTÁŘE: Animace fungování vozítka Curiosity na Marsu

Video: NASA, Novinky

Lokalitu Yellowknife vybrali vědci kvůli tomu, že má zcela jiný typ povrchu než místo srpnového přistání. Satelitní průzkum naznačuje, že oblast je oproti jiným teplotně vyrovnanější - během noci jsou zde tepelné ztráty mnohem pomalejší.

Curiosity v dosavadních analýzách půdy objevila vodu, stopy uhlíkových sloučenin nebo směs dalších chemických látek, například síry a chloru.
Tunové vozítko přistálo počátkem srpna poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života. Jde o první astrobiologickou misi NASA od 70. let, kdy USA vyslaly do kosmu sondy Viking.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků