Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Obama je znovu favoritem prezidentských voleb v USA

Prezident USA Barack Obama má velkou šanci obhájit v podzimních volbách svůj post. Z průzkumu deníku Washington Post a televize ABC News vyšel lépe než favorit v republikánských primárkách, bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Od Romneyho se odklánějí především voličky, Obamovo slabinou je ekonomická agenda.

Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Obama je znovu favoritem prezidentských voleb v USA

Předchozí průzkum přitom favorizoval Romneyho, jemuž v uplynulých měsících hodně pomohl rychlý růst cen benzínu. [celá zpráva]

Z nové ankety plyne, že by Obamu v současnosti volilo 51 procent Američanů, zatímco Romneyho jen 44 procent.

Republikáni zatím o svém kandidátovi nerozhodli, Romney je ale jasným favoritem. Pokud by ho ovšem už jen teoreticky porazil bývalý senátor a ultrakonzervativec Rick Santorum, vzrostly by Obamovy preference na 52 procent. Santorumovi by dalo hlas pouze 42 procent voličů.

Favorit republikánských primárek Mitt Romney

Foto: ČTK/AP

Od Romneyho se odvracejí hlavně ženy, republikánskému kandidátovi podle častých novinových komentářů chybí „lidská tvář“. Obamovou slabinou zase je a může být ekonomika, která se vzpamatovává jen pomalu.

Podnikatel Romney je v očích voličů věrohodný kritikou prezidentovy ekonomické agendy. Zatímco 47 procent z nich si myslí, že by řídil ekonomiku lépe, Obamovi v tomto směru důvěřuje jen 43 procent. Na druhou stranu se však většina domnívá, že Obama vytvoří více pracovních míst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků