Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Nejhorší kamufláž v dějinách, vzkázal Trump Saúdům ke kauze zabitého novináře

Spojené státy odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Prezident Donald Trump se krátce předtím velmi kriticky vyjádřil k roli Saúdské Arábie v jeho smrti.

Americký prezident Donald Trump Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP
Nejhorší kamufláž v dějinách, vzkázal Trump Saúdům ke kauze zabitého novináře

Podle Trumpa, který dosud volil směrem k úloze Rijádu spíše zdrženlivá slova, jde o „jednu z nejhorších kamufláží v dějinách”.

„Měli velmi špatný původní plán. Bylo to provedeno bídně, a ta kamufláž byla jedna z nejhorších kamufláží v dějinách,” řekl Trump novinářům v Bílém domě.

Vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že vražda byla předem naplánovaným politickým aktem a novinář byl na konzulát vylákán, označil Trump za „dosti rázné” a sám hodlá s podobnými závěry počkat na další fakta.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Novinář Chášakdží a jeho snoubenka odcházejí ze svého apartmánu na saúdskou ambasádu v Istanbulu

Video: ANEWS , Reuters

V minulých dnech hovořil americký prezident o činu, který se stal na saúdskoarabském konzulátu v Turecku 2. října, velmi rozličně - od vyjádření důvěry verzi Saúdské Arábie po hrozbu přísnými sankcemi.

Odebírání víz

Šéf americké diplomacie Pompeo dnes uvedl, že Washington identifikoval některé ze Saúdských Arabů odpovědných za vraždu a přijímá vůči nim postihy včetně odebrání víz.

„Tyto tresty nebudou posledním slovem, které v této věci Spojené státy vyřknou. Říkáme velmi jasně, že Spojené státy netolerují takovouto bezskrupulózní akci k umlčení pana Chášukdžího, novináře, pomocí násilí,” sdělil Pompeo novinářům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků