Hlavní obsah
Lidé před soudem, kde stanul útočník z floridské střední školy Nikolas Cruz, protestují proti vlivné organizaci NRA, která zastupuje zájmy výrobců zbraní a hájí jejich volný prodej. Cruz poloautomatickou pušku AR-15 koupil legálně. Foto: Pool, Reuters

Floridský masakr opět zažehl debaty o regulaci zbraní. Bez šance, tvrdí tisk

Studenti floridské střední školy, kde devatenáctiletý střelec ve středu zabil 17 lidí, naplánovali na březen průvod za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Chtějí se pokusit udělat z tragédie zlom v debatě o regulaci zbraní v USA. Podle médií jsou ale proti zbrojní lobby bez šance.

Lidé před soudem, kde stanul útočník z floridské střední školy Nikolas Cruz, protestují proti vlivné organizaci NRA, která zastupuje zájmy výrobců zbraní a hájí jejich volný prodej. Cruz poloautomatickou pušku AR-15 koupil legálně. Foto: Pool, Reuters
Floridský masakr opět zažehl debaty o regulaci zbraní. Bez šance, tvrdí tisk

Akce nazvaná „Pochod za naše životy” (March for Our Lives) se má uskutečnit 24. března, uvedli v neděli studenti školy v Parklandu, kteří masakr přežili. Polemika na téma regulace zbraní se v posledních dnech opět rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech způsobených střelnými zbraněmi.

„My přicházíme o životy, zatímco dospělí dělají hlouposti,” citoval zpravodajský web BBC jednoho z přeživších Camerona Kaskyho.

Organizátoři březnového pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce děti a jejich rodiny „staly prioritou” a vyzývají i k souběžně konaným manifestacím v jiných městech. Podle BBC po středečním útoku sílí na sociálních sítích podpora i dalším studentským iniciativám.

 Omezit prodej zbraní se nedaří

Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění legislativy, republikáni odkazovali na druhý dodatek. Sněmovna reprezentantů koncem loňského roku naopak uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují.

Evakuace školy.

Foto: Mike Stocker, ČTK/AP

Sněmovna reprezentantů v posledních dvou letech navíc pravidla pro nošení zbraní ještě více uvolnila. Zrušila opatření, jež měla zajistit dozor nad tím, aby se ke zbraním nedostávali duševně nemocní, a umožnila, aby ve státech, kde si to přejí, nebylo povinné skryté nošení zbraně.

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jakožto zarytý stoupenec druhého dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by „nikdy nenarušil” právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na Twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou legislativu po zvolení Barracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory Kongresu.

Omezení naopak polevila

Omezení prodeje zbraní zavedené za Billa Clintona zrušil jeho nástupce George Bush a lidé si opět mohli kupovat útočné pušky, byť jen v poloautomatciké verzi. Mezi ně mimo jiné spadá právě i zbraň AR-15, kterou použil střelec na Floridě stejně jako jiní před ním.

Foto: Novinky.cz, Reuters

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. „Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a..., jak se v té věci nic nestane, ráda bych se jej zeptala, kolik peněz dostal od NRA,” řekla na jednom ze shromáždění. „Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet miliónů dolarů,” dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržela Trumpova předvolební kampaň v roce 2016 od NRA 11,4 miliónů dolarů (233 miliónů Kč). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Na Floridě ukazovali nové zbraně

Na Floridě se o víkendu nekonaly jen protesty proti dostupnosti zbraní, podotýká agentura AP, ale také jedna přehlídka nejnovějších zbraní. Jorge Fernandez z pořádající společnosti Florida Gun Shows řekl, že akce byla naplánována dlouho dopředu a její zrušení by bylo příliš nákladné. Za to, co se ve středu odehrálo v Parklandu, podle něj nenesou odpovědnost zbraně, ale psychický stav útočníka - devatenáctiletého Nikolase Cruze.

Cruzovi domácí, u nichž se mladík ubytoval po smrti své adoptivní matky, označili střelce za zrůdu. „Pod naší střechou žila zrůda a my jsme to nevěděli,” řekla 49letá Kimberley Sneadová. Podle jejího 48letého manžela Jamese přitom Cruz, který se přátelil s jejich synem, do posledního písmene dodržoval dohodnutá pravidla podnájmu.

Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové Douglasové. Jde tak o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999. [celá zpráva]

Anketa
Měla by se v USA zpřísnit pravidla pro držení zbraní?
Ano
37.7 %
Ne
23.5 %
Je mi to fuk
38.8 %
Celkem hlasovalo 523 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků