Hlavní obsah
Ghislaine Maxwellová na snímku z roku 2013 Foto: Reuters TV, Reuters

FBI zatkla bývalou přítelkyni Jeffreyho Epsteina, sháněla pro něj nezletilé oběti

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle čtvrteční zprávy stanice BBC zadržel v New Hampshiru Ghislaine Maxwellevou, která byla kdysi přítelkyní finančníka a sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Ten byl podezřelý, že provozoval síť mladých dívek, jež poskytovaly sexuální služby. Po svém zatčení spáchal loni 10. srpna sebevraždu. Několik žen vypovědělo, že mu dohazovala dívky.

Ghislaine Maxwellová na snímku z roku 2013 Foto: Reuters TV, Reuters
FBI zatkla bývalou přítelkyni Jeffreyho Epsteina, sháněla pro něj nezletilé oběti

Mluvčí FBI Marty Feely oznámil, že bývalá Epsteinova přítelkyně byla vzata do vazby kolem 08:30 místního času (14:30 SELČ). Podle obžaloby svému bývalému partnerovi pomáhala "mimo jiné rekrutovat, manipulovat a v konečném důsledku zneužívat" dívky mladší 18 let.

Žaloba proti Maxwellové má šest bodů, uvedla agentura Reuters. Prokuratura jí připisuje účast na kriminálním spiknutí, "nabádání mladistvé osoby k cestování kvůli zapojení do nelegálních sexuálních činů" a také dva případy křivého svědectví. „Maxwellová hrála klíčovou roli, když pomáhala Epsteinovi identifikovat nezletilé oběti zneužívání, s nimiž se spřátelila. V některých případech se na zneužívání podílela,” stojí v textu.

Epstein byl loni zatčen pro podezření, že měl síť dívek poskytující sexuální služby, přičemž některým bylo jen 14 let. Několik Epsteinových obětí vypovědělo, že právě Maxwellová je zlanařila a zatáhla do sítě.

Jednou z nich je Virginia Giuffreová, která se objevila na fotografii s princem Andrewem. Podle BBC uvedla, že ona, princ, Epstein a jeho přítelkyně Ghislaine Maxwellová spolu navštívili londýnský noční klub Tramp. Na cestě zpět jí Maxwellová řekla, aby se princem vyspala: „Ghislaine mi řekla, že bych měla pro Andrewa udělat to, co dělám pro Jeffreyho, a to mě znechutilo.“

Ghislaine Maxwellevllová na snímku z roku 1991

Foto: Dominique Mollard, ČTK/AP

V Epsteinově domě pak ale nakonec prince uspokojila. „Byla tam vana, v té to začalo a pak to pokračovalo v ložnici. Celé to netrvalo moc dlouho. Bylo to nechutné. Nebyl zlý nebo tak, ale vstal, poděkoval a odešel,“ vypověděla.

Další dívka, která byla obětí Epsteina, Sarah Ransomová, řekla, že Ghislaine Maxwellová s Epsteinem spolupracovala: „Ghislaine dívky řídila. Byla jako madam. Vždy navštěvovala Jeffreyho na ostrově, aby se přesvědčila, že holky dělají to, co by měly dělat.“

Maxwellová vše popírala a říkala, že nevěděla nic o tom, co Epsetin dělal s dívkami.

Ghislaine Maxwellová je dcerou zesnulého mediálního magnáta Roberta Maxwella. Sama uvedla, že Epsteina, se kterým chodila, představila mnoha vlivným lidem, jako byl někdejší americký prezident Bill Clinton nebo vévoda z Yorku, tedy princ Andrew. Loni Andrew přiznal, že se loni ještě před zatčením Epsteina sešel s Maxwellovou, která se od roku 2016 neobjevovala na veřejnosti.

Princ se kvůli kauze stáhl z veřejného života a přestal se účastnit aktivit britské královské rodiny. Podle advokáta pěti Epsteinových obětí byl princ opakovaně v Epsteinově domě, když tam dívky poskytovaly masáže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků