Hlavní obsah
Pete Buttigieg průběžně vede v demokratických primárkách ve státě Iowa Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Favorizovaný Biden propadl. Demokratické primárky v Iowě vede Buttigieg

Výběr prezidentského kandidáta demokratů vede v Iowě po sečtení 71 procent hlasů Pete Buttigieg před Berniem Sandersem. Bývalý viceprezident a průzkumy favorizovaný Joe Biden naopak zaostává a je až čtvrtý za senátorkou Elizabeth Warrenovou. Konečné výsledky dosud nejsou známy kvůli technickým problémům.

Pete Buttigieg průběžně vede v demokratických primárkách ve státě Iowa Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Favorizovaný Biden propadl. Demokratické primárky v Iowě vede Buttigieg

Buttigieg, který se otevřeně hlásí k homosexualitě, dostal ve vnitrostranickém hlasování zatím 419 hlasů (26,82 procenta) a je v těsném vedení před druhým Berniem Sandersem (394 hlasů, 25,22 procenta).

Třetí místo patří senátorce za Massachusetts Elizabeth Warrenové (287 hlasů, 18,37 procenta), až čtvrtý je bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden (241 hlasů, 15,43 procenta) a pátá senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová (197 hlasů, 12,61 procenta).

Zbylí kandidáti mají zanedbatelné množství hlasů.

V Iowě se tradičně odehrávají demokratické primárky jako první. Letos ale jejich výsledky brzdí technické problémy, jejichž příčinou je mobilní aplikace, která má organizátorům výsledky ze zhruba 1700 volebních shromáždění pomoci získat.

Volební komisaři tak výsledky dodávají telefonicky a hlasy přepočítávají ručně.

Demokratičtí kandidáti už se mezitím přesunuli do New Hampshire, kde jsou další primárky naplánovány na 11. února.

Primární volby formálně uskutečnili v Iowě i republikáni. Podle očekávání v nich dominoval současný prezident Donald Trump, který získal 97,1 procenta všech hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků