Hlavní obsah
Demokrat Adam Schiff ukazuje důkazy svědčící proti Trumpovi Foto: ČTK/AP

Demokraté odmítli dohodu s republikány o svědcích

V americkém Senátu ve středu pokračoval proces impeachmentu amerického prezidenta Donalda Trumpa, proti kterému vznesla Sněmovna reprezentantů ústavní žalobu za zneužití funkce a obstrukcí vůči Kongresu. Demokraté odmítli návrh republikánů, že by mohli předvolat bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona výměnou za předvolání syna Joea Bidena Huntera.

Demokrat Adam Schiff ukazuje důkazy svědčící proti Trumpovi Foto: ČTK/AP
Demokraté odmítli dohodu s republikány o svědcích

Nevyřešená otázka předvolávání svědků je stále v centru sporů. Republikáni ve snaze urychlit proces impeachmentu nechtěli dovolit předvolávat svědky, jak chtěli demokraté. Ti si přáli především vyslechnout bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Odmítli však návrh republikánů, že by výměnou měl být předvolán syna bývalého viceprezidenta Joea Bidena Hunter, uvedla stanice BBC.

Republikánský senátor Ted Cruz v rozhovoru s novináři řekl, že by podle něj Hunter Biden měl v Senátu vypovídat, protože i jeho se případ týká.

Demokraté viní Trumpa, že chtěl hrozbou odepření vojenské pomoci donutit ukrajinské vedení, aby zahájilo vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova soka v listopadových prezidentských volbách. Bílý dům si sliboval, že šetření přinese poznatky poškozující Bidena natolik, že Trump bude moci snadněji obhájit svůj mandát. Podle demokratů jde o zneužití úřadu s cílem využít cizí mocnost k získání politických výhod, což americké zákony zakazují.

Demokrat Adam Schiff představuje důkazy proti Donaldu Trumpovi

Foto: ČTK/AP

Do případu je zapleten i Bidenův syn Hunter, který pracoval pro ukrajinskou ropnou firmu Burisma, jež v zemi čelila vyšetřování. V té době donutil tehdejší americký viceprezident Joe Biden Ukrajinu k výměně generálního prokurátora Viktora Šokina pod hrozbou odepření pomoci. Trump je přesvědčen, že to udělal kvůli svému synovi, Joe Biden tvrdí, že to udělal kvůli neschopnosti Šokina potlačit korupci v zemi, a ne kvůli synovi. Pro Bidena svědčí, že vyšetřování Burismy pokračovalo a neprokázalo se, že by se mladý Biden dopustil čehokoli nezákonného.

Žalobci z řad demokratů ve středečních projevech prezentovali své důkazy v takzvané ukrajinské kauze, které jsou podle nich dostatečné pro sesazení prezidenta. Senátoři ani Trumpovi obhájci do vystoupení žalobců nesměli zasahovat.

Šéf výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adamem Schiff při středečním jednání uvedl, že Senát má povinnost jednat nestranně. „Ústava vám ukládá jednat jako nestranná porota,” řekl s tím, že po vyslechnutí obžaloby by Senát měl Trumpa shledat vinným a zajistit jeho odchod z funkce. Schiff v úvodu programu také shrnul důvody ústavní žaloby a obvinil prezidenta, že se jako monarcha staví nad americké zákony.

Další jednání bude pokračovat ve čtvrtek ve 13:00 místního času (19:00 SEČ), informovala televize CNN. Na přednesení žaloby mají demokraté tři dny, celkový čas jejich argumentace nesmí během této doby překročit 24 hodin.

Jednání bez kávy

Napjaté ovzduší v hluboce politicky rozděleném Senátu demonstroval už úterní program, v němž senátoři schvalovali organizační řád impeachmentu neboli procesu vedoucímu až k odvolání hlavy státu. Debata trvající 13 hodin se občas z důstojného soudního jednání změnila v ostrý politický souboj, v němž nechyběly osobní útoky. Prudkou argumentaci senátorů musel krotit předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží.

Média si zároveň všímala toho, že senátoři mají při sezení k impeachmentu povoleno pít pouze vodu a mléko, nikoliv kávu. Pravidlo podle televize CNN platí od roku 1966. Mléko má údajně zabránit tvorbě žaludečních vředů při zdlouhavých sezeních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků