Hlavní obsah
Demokratická prezidentská kandidátka Elizabeth Warrenová Foto: Randall Hill, Reuters

Debatě demokratických kandidátů dominovala Warenová

Budoucnost zdravotního pojištění v USA byla ve středu večer hlavním tématem první besedy kandidátů na demokratickou nominaci o Bílý dům, která zahájila dlouhý proces výběru nejvhodnějšího soupeře pro obhajujícího prezidenta Donalda Trumpa. Debatě dominovala massachusettská senátorka Elizabeth Warrenová. Prezident označil debatu za nudnou.

Demokratická prezidentská kandidátka Elizabeth Warrenová Foto: Randall Hill, Reuters
Debatě demokratických kandidátů dominovala Warenová

Po dvě hodiny v kongresové hale v Miami debatovalo deset kandidátů, stejný počet jich zasedne k další debatě dnes večer místního času, protože nebylo možné, aby naráz debatovali všichni. Počet zájemců o demokratickou nominaci je nebývale velký, je jich pětadvacet. Pět z nich se v debatách nepředstaví, protože neměli dostatečné preference v průzkumech veřejného mínění.

Při první besedě ve středu dominoval hlas massachusettské senátorky Elizabeth Warrenové, která požadovala ”strukturální změny„ americké ekonomiky a systém veřejného zdravotního pojištění bez účasti privátního sektoru. „Pro koho nynější ekonomika pracuje? Prospívá neustále se tenčící horní vrstvě společnosti. Je to prostě a jednoduše korupce. Musíme učinit strukturální směny,” řekla Warrenová.

Debata se také soustředila na problematiku přistěhovalectví, na boj proti chudobě, na klimatické změny, prodej střelných zbraní, plánované rodičovství nebo jadernou smlouvu s Íránem, kterou Trump loni vypověděl. Osobních útoků na hlavu státu, která se netají úmyslem mandát napřesrok s přehledem obhájit, se kandidáti většinou vystříhali.

Demokraté jsou v odporu proti Trumpovi jednotní, ale neshodnou se v názoru, kdo by se mu měl ve volbách postavit, poznamenala k tomu agentura AP. Strana je rozdělena do dvou táborů, z nichž jeden, reprezentovaný Warrenovou, ale především vermontským senátorem Berniem Sandersem, žádá bezplatnou zdravotní péči, dostupné vzdělání bez studentských dluhů, toleranci vůči migrantům a vyšší zdanění bohatých.

Druhý tábor, v jehož čele stojí bývalý viceprezident Joe Biden, prosazuje liberální přístup s umírněnými politickými recepty, které by ve volbách mohly přilákat i Trumpovy voliče. Sanders a Biden budou hlavními postavami druhé etapy debat.

Trump v prvním komentáři na Twitteru ohodnotil debatu slovem „NUDA!”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků