Hlavní obsah
Pete Buttigieg drží těsný náskok po sečtení většiny hlasů v Iowě Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Chybí už jen pár hlasů. Nejmladší kandidát Buttigieg se v Iowě blíží k výhře

Osmatřicetiletý Pete Buttigieg se blíží k vítězství v primárních volbách demokratické strany v Iowě. Po sečtení 97 procent hlasů drží velmi těsné vedení nad Berniem Sandersem. Přepočítání hlasů probíhá ručně kvůli technickým problémům už tři dny.

Pete Buttigieg drží těsný náskok po sečtení většiny hlasů v Iowě Foto: Brendan Mcdermid, Reuters
Chybí už jen pár hlasů. Nejmladší kandidát Buttigieg se v Iowě blíží k výhře

Nejmladší kandidát na nového prezidenta USA Buttigieg ve středu po sečtení výsledků ze 70 procent okrsků vedl nad Sandersem o více než 1,5 procentního bodu. Jeho náskok se nyní ztenčil. Buttigieg dostal 550 hlasů a má tak 26,22 procenta. Sanders dostal jen o tři hlasy méně a v přepočtu je na 26,07 procenta.

Odstup dalších kandidátů už je patrnější. Třetí je senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová (381 hlasů, 18,16 procenta) a až čtvrtý je podle průzkumů největší favorit demokratických primárek a bývalý viceprezident za Baracka Obamy Joe Biden (331 hlasů, 15,78 procent).

Pětici nejsilnějších uzavírá senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová (255 hlasů, 12,15 procenta). Zbytek kandidátů dostal zanedbatelné množství hlasů.

Republikánské primárky v Iowě ovládl jednoznačně Donald Trump se ziskem 97,14 procenta hlasů.

V Iowě se rozhodne mezi Petem Buttigiegem (vlevo) a Berniem Sandersem

Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Následující primární volby se uskuteční 11. února v New Hampshire, kam se už pětice největších demokratických adeptů přesunula.

Buttigiegovi, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci a od roku 2018 žije s manželem, predikovaly průzkumy původně čtvrté místo. Osmatřicetiletému politikovi se daří oslovovat především mileniály, mladší generace a také štědré dárce. Svou kampaň postavil na myšlence generační změny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků