Hlavní obsah

Bin Ládin sázel na arabské jaro

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Během skrývání hlava Al-Káidy Usáma bin Ládin plánoval masové vraždění Američanů a současně se intenzívně zajímal o svou rodinu. Vyplývá to z odtajněných dokumentů, které američtí vojáci zabavili při likvidaci nejhledanějšího teroristy světa v jeho pákistánském úkrytu v roce 2011. Bin Ládin také doufal, že revoluce v muslimských zemích oslabí USA.

Foto: Stringer/Files, Reuters

Usáma bin Ládin

Článek

Mezi více než stovkou dokumentů, které se po pečlivé revizi vedení amerických tajných služeb rozhodlo zveřejnit, je také dosud nejobjemnější část korespondence nejbližší bin Ládinovy rodiny a také některé části komunikace mezi šéfem Al-Káidy a jeho spolupracovníky, stejně jako mezi Al-Káidou a dalšími teroristickými skupinami.

"Prioritou musí být zabíjení Američanů a jejich představitelů," napsal podle agentury AFP bin Ládin v jednom z dopisů svým spolupracovníkům. V jiném listu citovaném stanicí CNN zase nabádal džihádisty v severní Africe, aby "netrvali na zformování islámského státu" a místo toho se zaměřili na útoky proti americkým ambasádám v Sieře Leone či Togu a proti americkým ropným společnostem.

Odnož Al-Káidy v Jemenu zase dostala instrukce, aby se nesoustředila na útoky proti jemenským úřadům a vojákům, ale zaměřila se výhradně na cíle původem ze Spojených států.

Sázka na arabské jaro

Bin Ládin také oceňoval revoluce v arabských zemích, tzv. arabské jaro, které odstartovaly koncem roku 2010 protesty v Tunisku. Bin Ládin sázel na to, že by vlna nepokojů, která zasáhla řadu muslimských zemí, mohla přinést změny, které si přál.

„Tyto gigantické události nakonec zasáhnou většinu muslimského světa a osvobodí muslimskou zem z americké nadvlády a způsobí potíže Americe, jejíž ministryně zahraničí vyjádřila obavy z toho, že ozbrojení muslimové ovládají muslimské oblasti.“

V dopise pro svého následovníka Atiaha vyzýval podle televize FoxNews Al-Káidu, aby se více angažovala v zemích, kde probíhá arabské jaro a jejichž vůdci byli odstaveni.

Události arabského jara označil jako „kritické pro náš národ“. Proto byl proti tomu, aby se Al-Káida plně angažovala jen v Afghánistánu, místo toho měla podle něj „upřít hlavní pozornost na revoluci muslimského národa.“

Náročný výběr členů Al-Káidy

Mezi objevenými dokumenty je rovněž dotazník pro nábor nových zájemců o členství v jeho organizaci.

Mimo jiné se v něm stálo: „Prosím, vyplňte požadované informace pečlivě a pravdivě. Piště jasně a čitelně. Jméno, věk, rodinný stav. Chtěl byste se stát sebevražedným atentátníkem?... Koho máme kontaktovat, jestliže se stanete mučedníkem?"

Vhodný budoucí člen Al-Káidy musel být podle dokumentů popisujících strategii teroristické sítě hluboce věřícím, v ideálním případě také vzdělaným člověkem, znalým vědy či administrativy, uvedla agentura AFP. A také trpělivým - před případnou sebevražednou misí musel absolvovat dlouhodobý trénink.

Milující otec rodiny

Řada dopisů, které si vyměňoval se svými syny a dcerami, ukazuje, jak byl svými potomky milován a obdivován. V dopise jedné ze svých manželek se autor útoků s tisícovkami nevinných obětí podle CNN vyjadřuje jako „zhrzený milenec”.

Současně se také obával odhalení. Na svou ženu naléhal, aby před příjezdem „všechno odložila včetně šatů a knihy, prostě všechno co měla v Íránu“. Obával, že by jí někam mohli Íránci dát sledovací zařízení, které by s sebou přinesla.

Washington dokumenty zveřejnil čtyři roky poté, co je 2. května 2011 při likvidaci bin Ládina v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu zabavili členové elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs.

Reklama

Související články

Usámu bin Ládina pomohli vystopovat Němci

Německá rozvědka BND přispěla zásadním způsobem k dopadení Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu v květnu 2011. Napsal to nedělník Bild am Sonntag. Němci...

Výběr článků

Načítám