Hlavní obsah
Sídlo amerického Kongresu střeží policisté i příslušníci národní gardy (na snímku). Foto: Jacquelyn Martin, ČTK/AP

Biden připravil legislativní smršť

Hned první den úřadování zvrátí příští americký prezident Joe Biden několik zásadních rozhodnutí svého předchůdce Donalda Trumpa. Mimo jiné tak Spojené státy opět připojí k pařížské klimatické dohodě, zavede povinnost nosit roušky ve federálních budovách a při cestování mezi státy a zruší imigrační omezení vůči občanům některých muslimských zemí.

Sídlo amerického Kongresu střeží policisté i příslušníci národní gardy (na snímku). Foto: Jacquelyn Martin, ČTK/AP
Biden připravil legislativní smršť

Budoucí prezident hodlá prodloužit pozastavení splátek studentských půjček a podniknout kroky k ochraně lidí postižených pandemií před vystěhováním či zabavením majetku.

Zvrátí nejvážnější škody napáchané Trumpovou administrativou
Ron Klain, budoucí personální šéf Bílého domu

Celkem se po středeční inauguraci čeká podpis několika desítek exekutivních příkazů. „Ty poskytnou úlevu milionům Američanů,“ oznámil v sobotu Ron Klain, budoucí personální šéf Bílého domu. Doplnil, že cílem Bidenových opatření bude „zvrátit nejvážnější škody napáchané Trumpovou administrativou“ a „posunout naši zemi kupředu“.

Injekce ekonomice i ochrana klimatu

Souhlas obou komor Kongresu, v nichž budou mít těsnou většinu Bidenovi demokraté, bude budoucí prezident potřebovat mimo jiné pro obří balík v objemu 1,9 bilionu dolarů na podporu ekonomice postižené pandemií koronaviru.

Podepsání množství exekutivních příkazů v prvních hodinách úřadování je u amerických prezidentů tradicí, ani u Trumpa tomu nebylo jinak.

Podle Klaina Biden rovněž první den zákonodárcům navrhne komplexní imigrační reformu. Ve čtvrtek Biden podle Klaina podepíše nařízení týkající se otevření škol a podniků a posílení testování. V pátek se bude věnovat úlevám těm, kteří trpí ekonomickými náklady pandemie.

Následující týden přijme Biden podle Klaina další rozhodnutí týkající se ochrany klimatu, reformy trestního práva a imigrace – chce například urychlit sloučení rodin rozdělených na americko-mexické hranici v důsledku Trumpových opatření.

Bidenova administrativa už ohlásila, že chce v prvních sto dnech úřadu aplikovat sto milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Dosavadní průběh očkování označila za „naprosté selhání“.

Zazněla také jména dalších kandidátů na nejvyšší funkce v americké diplomacii.

Veteránka jednání s Íránem povýší

První náměstkyní ministra zahraničí Antonyho Blinkena má být Wendy Shermanová, jež mj. za prezidenta Baracka Obamy vyjednávala dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015. Třetí nejvyšší funkce na ministerstvu připadne někdejší velvyslankyni při NATO Victorii Nulandové.

Ceremoniál, při němž ve středu složí přísahu Biden i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová, se bude podle demokratů točit okolo tématu „jednotná Amerika“. Končící prezident Trump, který slíbil předat moc, ale dál výsledek voleb označuje za zfalšovaný, se inaugurace nezúčastní. Odcházející viceprezident Mike Pence zřejmě přijde.

Trumpův právník Rudy Giuliani podle stanice ABC News už připravuje obhajobu pro proces v Senátu, který bude rozhodovat o ústavní žalobě vůči stávajícímu prezidentovi. Počítá prý s tím, že by před zákonodárci mohl vypovídat přímo Trump.

Bílý dům nicméně obratem vzkázal, že právní tým teprve vybírá. Už nyní je přitom jasné, že Senát bude o Trumpově „sesazení“ rozhodovat až ve chvíli, kdy už prezidentem bude Biden. Právní experti se stále přou o to, zda ústava takový postup umožňuje.

V případném hlasování by za současné konstelace sil v Senátu muselo proti Trumpovi zvednout ruku i 17 jeho spolustraníků z řad republikánů. Zákonodárci by touto cestou mohli Trumpovi zabránit v opakované kandidatuře, o níž se spekuluje.

Dvě třetiny chtějí, aby Trump zmizel
Donald Trump opouští úřad jako mimořádně neoblíbený prezident
Zhruba 68 % Američanů si přeje, aby z politiky nadobro zmizel
Z nepokojů v Kapitolu ho alespoň zčásti viní 75 % respondentů
Jen 23 % Trumpových voličů hodnotí jeho počínání po volbách dobře
Bidenovy kroky po zvolení hodnotí pozitivně 64 procent dotázaných
Ukázal to v pátek zveřejněný průzkum agentury Pew Research Center
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků