Hlavní obsah
Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Biden: Předání moci nic nezastaví, na Trumpově postoji nezáleží

Předání prezidentské moci je v chodu přes neochotu prezidenta Donalda Trumpa uznat volební výsledek. Řekl to v úterý zvolený prezident Joe Biden, podle něhož předání moci nic nezastaví. O složení aspoň části budoucí vlády chce Biden rozhodnout do Dne díkůvzdání, tedy do 26. listopadu.

Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Biden: Předání moci nic nezastaví, na Trumpově postoji nezáleží

Biden odpovídal na otázky novinářů krátce a velmi klidně. Padaly dotazy týkající se především Trumpa. To, že současný prezident výsledek voleb neuznal, je podle Bidena "nepříjemnost". Pokud by Trump v této otázce ustoupil, bylo by to dobré, ale není to nezbytné, míní nově zvolený prezident.

Biden řekl, že má brzo jednat s vůdcem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem. Ten zatím podporuje Trumpovy snahy objasnit údajné volební nesrovnalosti. V úterý nicméně McConnell řekl, že ze strany Trumpovy administrativy neočekává narušení předávání moci.

"Myslím, že ať bude v administrativě kdokoli, bude předání bez narušení. Domnívám se, že bychom měli skoncovat s handrkováním. Překonáme toto období a 20. ledna 2021 uvedeme do úřadu vítěze, tak jako jsme to dělali každé čtyři roky od roku 1793," řekl McConnell.

Biden, který před novináře spolu se zvolenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovu předstoupil kvůli soudně projednávanému osudu zdravotního pojištění zvaného Obamacare, také řekl, že hovořil se šesti zahraničními politiky a sdělil jim, že "Amerika je zpět" na světové scéně. Biden věří, že se mu podaří obnovit mezinárodní respekt vůči USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků