Hlavní obsah
Bývalý americký viceprezident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Biden ovládl primárky demokratů na Floridě, v Illinois i Arizoně

Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden ovládl demokratické primárky ve všech třech státech, v nichž se v úterý konaly - na Floridě, v Illinois i v Arizoně. Vyplývá to z prognóz, které přinesly televizní stanice NBC, Fox News, CNN a ABC. Umírněný Biden (77 let) jednoznačně porazil svého výrazně levicového soupeře, vermontského senátora Bernieho Sanderse (78), a vybudoval si možná rozhodující náskok.

Bývalý americký viceprezident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Biden ovládl primárky demokratů na Floridě, v Illinois i Arizoně

Na Floridě, kde šlo o 219 delegátů pro letní nominační sjezd strany, si Biden zajistil hlasy nejméně 81 delegátů, zatímco Sanders 24, informovala agentura Reuters. Biden tu získal o téměř 40 procentních bodů hlasů více než jeho soupeř.

Ve státě Illinois s třetím největším městem USA Chicagem se hrálo o 155 delegátů. Biden jich získal na svou stranu nejméně 46, Sanders 25. Rozdíl v hlasech činil téměř 20 procentních bodů.

V Arizoně se rozdělovalo 67 delegátů. V Ohiu bylo hlasování kvůli koronaviru zrušeno.

Ve floridských primárkách Demokratické strany hlasovaly odhadem zhruba dva miliony lidí, zatímco v roce 2016 to bylo 1,7 milionu. Účast na hlasování tak byla vyšší i přes obavy z nového koronaviru, jehož epidemie už propukla i ve Spojených státech. Naopak v Illinois koronavirová krize hlasování negativně poznamenala, když někteří hlasující zjevně nemohli najít volební místnosti. Například v pečovatelských domech a dalších typických místech pro volby se totiž hlasování kvůli obavám z koronaviru tentokrát nekonalo.

Trump má jistou nominaci na obhajobu mandátu

Formální vítězství ve floridských primárkách Republikánské strany a také v Illinois si připsal stávající prezident USA Donald Trump, který bude svou funkci obhajovat. Podle agentury AP tak nyní má na své straně 1276 delegátů, což mu stačí na nominaci.

Trump se zřejmě utká s Joe Bidenem.Sedmasedmdesátiletý Biden novými vítězstvími potvrdil roli favorita pro nominaci demokratů na prezidenta USA, ačkoli zpočátku měl navrch Sanders. Ten nyní bude patrně čelit tlaku, aby ze souboje odstoupil, což by demokratům umožnilo sešikovat se za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec v prezidentských volbách podlehla Trumpovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků