Hlavní obsah
Příslušnice americké armády. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Běžně nás znásilňují, říkají americké vojačky a žalují Pentagon

Ženy v armádě USA jsou běžně beztrestně znásilňovány a ministři obrany Robert Gates a jeho předchůdce Donald Rumsfeld nezabránili porušování jejich ústavních práv. Uvádí to skupinová žaloba podaná proti nim u federálního soudu ve Virginii.

Příslušnice americké armády. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Běžně nás znásilňují, říkají americké vojačky a žalují Pentagon

„Jak Gates, tak Rumsfeld vedli instituce, v nichž jsou pachatelé povyšováni, zatímco navrhovatelé a další poškození se stali otevřeně terči odvety a je jim přikazováno, aby mlčeli,“ píše se v žalobě 15 vojaček a dvou jejich mužských kolegů.

„V armádě jsou tři druhy žen – potvory, lesby a děvky,“ citoval server The Daily Beast bývalou seržantku, osmadvacetiletou pyrotechničku Rebeccu Havrilovou. Všechna tato pojmenování si vyslechla během čtyřměsíční služby v Afghánistánu od kolegů i velitelů, řekla. Nadřízený ji denně osahával a poslední den ji znásilnil voják, kterého považovala za přítele. Pentagon uznává růst počtu incidentů – v roce 2009 to bylo o 11 procent víc. Každá třetí žena v armádě hlásí sexuální delikty vůči sobě.

I tak armáda prošetří jen pouhých osm procent případů, zatímco civilní justice stíhá asi dvě pětiny údajných pachatelů, připomněla Americká unie občanských svobod.

Vojenské řízení je kromě toho poznamenáno problémy – v kauze civilistky Christine Smithové například zmizelo z důkazních materiálů proti pachateli její spodní prádlo. Když byl dotyčný zproštěn obvinění, zavolaly jí vojenské úřady, aby si prádlo vyzvedla. V roce 2005 Kongres uložil Pentagonu, aby problém znásilňování řešil. Audit po třech letech zjistil, že ačkoli vynaložil patnáct miliónů dolarů (270 mil. Kč), nic podstatného ve věci neudělal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků