„Pilot se osvobodil sám, zbylých pět lidí ne,“ uvedl komisař newyorských hasičů Daniel Nigro pro stanici NPR. Museli je z vraku vytáhnout potápěči. Důvodem bylo, že měli zapnuté bezpečnostní pásy: „Tyto pásy se musely odstranit, abychom dostali lidi z převráceného vrtulníku,“ řekl Nigro.

Dva z cestujících byli prohlášeni za mrtvé už na místě havárie, tři další byli převezeni do nemocnice v kritickém stavu. Následně newyorská policie potvrdila, že obětí je pět.

Vrtulník na hladině řeky před prevrácením

Vrtulník na hladině řeky před převrácením

FOTO: Reuters

„Pilot je v pořádku a byl převezen do nemocnice na kontrolu,“ dodal komisař Nigro s tím, že ho na „břeh dopravila jedna z hasičských lodí“.

Lehký jednomotorový vrtulník Eurocopter AS350, který má kapacitu šest lidí včetně pilota, se zřítil do newyorské řeky krátce po sedmé hodině večerní místního času mezi Manhattanem a čtvrtí Queens.

Na záběrech ze sociálních sítí je vidět, jak vrtulník dosedá na hladinu vody, jako by na ní měl přistát.

Newyorská říční policie při zásahu

Newyorská říční policie při zásahu

FOTO: Andres Kudacki, ČTK/AP

Jedna svědkyně, která byla zrovna v restauraci, popsala televizi ABC dopad vrtulníku: „Viděli jsme, jak se rudá helikoptéra řítí plnou rychlostí k vodě. Vypadalo to docela surreálně. Padala na hladinu a byla zcela zničená.“

Vrtulník se převrátil, když se list rotoru dotkl vody.

Záchranky na břehu u místa havárie vrtulníku

Záchranky na břehu u místa havárie vrtulníku

FOTO: Jennifer Peltz, ČTK/AP

Příčina nehody se vyšetřuje. Podle zdrojů televize ABC měl pilot těsně před dopadem problémy s motorem, který selhal.

Podle agentury AP šlo o vrtulník patřící firmě Liberty Helicopters, která nabízí vyhlídkové lety, oblíbené u turistů.

Podobné neštěstí se stalo v New Yorku v roce 2009, kdy se vyhlídkový vrtulník patřící téže společnosti srazil s malým soukromým letadlem nad řekou Hudson. Tehdy zemřelo devět lidí, včetně skupiny italských turistů. [celá zpráva]