Program v současnosti využívá zhruba 800 000 migrantů, většinou z Mexika. Opatření zavedené Obamou před pěti lety umožňuje lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelnou ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Trump už dříve na Twitteru naznačil, že program zruší a další úpravu pobytu těchto migrantů nechá na Kongresu. Část médií ho kritizovala za to, že chce odpovědnost přenést na zákonodárce.

Ochraně zvoní umíráček

Kongres má podle Trumpa půl roku na to, aby přišel s ochrannými opatřeními, jinak všichni lidé, na které se program vztahoval, ztratí nárok na vízum nebo pracovní povolení.

Proti Trumpovu rozhodnutí ostře protestovali opoziční demokraté, kteří ale mají v Kongresu menšinu. Mezi kritiky jsou ovšem i republikáni v čele s nejzkušenějším senátorem Johnem McCainem.

Komentátoři také upozorňují, že programu na ochranu dětských migrantů zřejmě zvoní umíráček, protože Demokratická strana se o jeho prosazení v Kongresu snažila několik desítek let, ovšem bez úspěchu.