Média považují ustavení poroty za první hmatatelný a závažný krok, který by mohl skončit obviněními a soudem. Velká porota byla podle WSJ zřízena už před několika týdny.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Agentura Reuters uvedla, že vyšetřovatelé rozeslali první obsílky a týkají se kauzy, v níž figuruje prezidentův 39letý syn Donald, jenž se loni v červnu sešel s Rusy, kteří mu nabízeli kompromitující informace o Trumpově demokratické soupeřce ve volbách Hillary Clintonové. Trump mladší tvrdí, že ze schůzky nic nevzešlo, a prezidentovo okolí popírá, že by se před volbami spojovalo přes prostředníky s ruskou vládou, aby Trumpovi pomohla vyhrát volby.

Vyšetřovatelé nyní podle Reuters prověřují, jestli někdo z Trumpova volebního štábu aktivně nepovzbuzoval ruskou stranu ke zveřejňování materiálů o Clintonové. Televize CNN doplnila, že prověřovány jsou i toky peněz v Trumpově okolí.

Donald Trump junior

Donald Trump junior.

FOTO: Matt York, ČTK/AP

Nejmenovaný zdroj Reuters řekl, že prezident Trump vyšetřován není, nicméně vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda předem věděl o schůzce svého syna s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Trump mladší nejprve tvrdil, že tématem schůzky byly adopce dětí, a tento týden vyšlo najevo, že se prezident Trump na tomto synově prohlášení podílel. [celá zpráva]

Zaštítěn porotou

Velká porota, kterou tvoří zástupci laické veřejnosti, má posoudit, zda jsou nashromážděné důkazy dostatečně silné pro vznesení obvinění. Nerozhoduje o vině nebo nevině případného obviněného, ale umožňuje vyšetřovateli vydávat předvolání a nařízení a získat výpověď pod přísahou.

Prezident Trump na shromáždění v Huntingtonu v Západní Virginii podle BBC zopakoval, že kauza „je naprostý výmysl“. V týž den byly na půdě amerického Senátu představeny dva zákony, které by Trumpově administrativě ztížily situaci v případě, že by se pokusila Muellera odvolat. Právník Ty Cobb, jejž si Bílý dům minulý měsíc najal jako zvláštního poradce, v prohlášení ujistil, že bude s Muellerem spolupracovat.