Sessions byl prvním senátorem, který Trumpa podpořil. Je tvůrcem jeho imigrační, protiteroristické a obchodní politiky. Spekulovalo se, že by mohl zaujmout ministerský post buď na spravedlnosti nebo na obraně.

Doporučené články

Podle televize CBS ale není jisté, že ho Senát schválí. Sessions už totiž jednou u senátorů narazil, když byl v roce 1986 navržen na federálního soudce. Na jmenování však nedošlo, i když měli republikáni v Senátu většinu, a to kvůli Sessionsovým rasistickým komentářům z pozice žalobce.

Možný budoucí ministr spravedlnosti kromě jiného prohlásil, že činnost rasistů z Ku Klux Klanu je v pořádku, dokud členové nekouří marihuanu. Později uvedl, že žertoval a připustil, že to nebyl vhodný vtip. Kontroverzní výrok nicméně pronesl v době, kdy vyšetřoval vraždu černocha, kterého unesli, zbili a podřezali dva členové klanu.

Invaze do Iráku a na hranici zeď

Sessions se nicméně v roce 1994 stal ministrem spravedlnosti Alabamy a o dva roky později byl zvolen do Senátu, kde křeslo třikrát obhájil.

Sessions je zastánce tvrdého vyhošťování imigrantů a stavby zdi na hranicích s Mexikem. Podporoval invazi do Iráku a požadoval zákaz uzavírání homosexuálních manželství. Je proti potratům, odmítá pojištěnecký program Obamacare a za krize byl proti zachraňování bank, státnímu vykupování špatných úvěrů i proti pumpování peněz do ekonomiky. Stěžoval si, že za Baracka Obamy vzrostl počet zelených karet vydaných lidem z muslimských zemí.

Další člen Tea Party v čele CIA

Sessions není jediným, kdo podle médií v pátek přijal Trumpovu nabídku. Novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se podle deníku The Washington Post stane kongresman Mike Pompeo. I on se hlásí k Tea Party.

Mike Pompeo

Mike Pompeo

FOTO: ČTK/AP

Pompeo nedávno požádal o íránské vízum, chtěl se osobně ujistit o dodržování dohody. Teherán ale v červnu jeho žádost odmítl.

Nominaci na poradce pro otázky národní bezpečnosti přijal penzionovaný generál Michael Flynn. Některá média kritizují jeho vstřícnost vůči Moskvě. [celá zpráva]