Zatímco Bushe nyní hodnotí pozitivně 52 procent, Obamu jen 49 procent.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle Davida Greena, bývalého poradce amerických prezidentů od Richarda Nixona po Billa Clintona, je důvodem dění v Iráku a postoj Američanů k němu.

“Vina za Irák se přesouvá od Bushe k Obamovi. Američané dlouho kvůli binci v Iráku vinili George W. Bushe. V tomto novém průzkumu je to zhruba půl na půl, oba viní přibližně stejně,” komentoval Green. Dodal, že Bush, který invazi do Iráku i Afghánistánu nařídil, od svého odchodu z Bílého domu vystupuje na veřejnosti nestranně, ukázal svou lidštější stránku, když se představil jako malíř, a navíc bývá vtipný.

Průzkum také ukázal, že Američané chovají větší sympatie k dřívějším prezidentům - Bushově otci Georgi H. W. a Billu Clintonovi. Pochvalně je hodnotilo 64 procent dotázaných. Britský list The Daily Telegraph upozornil, že by díky tomu oba muži mohli sehrát významnou roli v kampani před volbami v příštím roce. Na nejvyšší post totiž kandiduje Clintonova manželka Hillary a zřejmě i Bushův další syn Jeb.