Bezpečnostní kamery zachytily oba bratry s batohy na ramenou, jak šli z Gloucesterské ulice na Boylstonskou a zahnuli doleva. Dvojici vedl starší Tamerlán, který mířil k cíli, zatímco mladší bratr zůstal u restaurace Forum. Tam se Džochar vmísil do davu. Batoh už měl u nohou, těsně za skupinou dětí, ve které byl i osmiletý Martin Richard, kterého detonace zabila, zatímco jeho mladší sestra Jane přišla o nohu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Když vybuchla první bomba, všichni se podívali směrem k explozi – kromě Carnajeva. Ten se okamžitě vydal opačným směrem. Až po druhé explozi začal utíkat s davem.

Džochar Carnajev u soudu

Džochar Carnajev u soudu

FOTO: Jane Flavell Collins, Reuters

Zatímco Tamerlán klidně odešel a zamířil na sever do Exeterské ulice, jeho mladší bratr utíkal z místa exploze k severu a zamířil do Fairfieldské.

Půl hodiny po výbuchu zašel mladší bratr do obchodu Whole Foods, kde si koupil půl galonu mléka.

Při explozích podomácku vyrobených náloží z tlakových hrnců zahynuli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno.

Otřesení svědci

Jedna ze zraněných, Jessica Kensky, popisovala, jak byla vymrštěna explozí do vzduchu. Kvůli zraněním přišla o obě nohy. Sama označila svá zranění za válečná.
Vypovídala i čínská studentka, která byla přítomna tomu, jak exploze zabila její spolužačku. Myslela si, že přežila, protože měla všechny končetiny, zatímco muži blíže batohu výbuch utrhl nohy.

Žalobci uvedli, že oba bratry inspirovala Al-Káida a útočili v odvetě za americké vojenské akce v muslimských zemích.

Obhájci tvrdí, že mladší bratr byl jen ve vleku staršího Tamerlána, který byl zabit po atentátu při policejním zásahu.