Clintonová kritizovala hlavně rozhodnutí nezasáhnout přímo do bojů v Sýrii, kde sunnitští radikálové z Islámského státu zahájili svůj postup.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Tím, že jsme nepomohli vytvořit věrohodnou bojovou sílu lidí, kteří zahájili protesty proti (prezidentu Bašáru) Asadovi, vzniklo velké vakuum, které teď zaplnili džihádisté,“ prohlásila Clintonová a upřesnila, že Asadovi se původně postavili umírnění islamisté i sekularisté.

Podle ní byla Obamova nechuť k tomu zasáhnout chybná. „Velké národy potřebují organizační principy. A přístup ve smyslu ‘nedělejme nic hloupého’ není organizačním principem,” uvedla Clintonová a upozornila, že vzestup radikálů neohrožuje jen Blízký východ, ale i Evropu a USA.

Clintonová, o níž se spekuluje, že chce kandidovat na prezidentku, už dříve připustila, že ve vládě hlasovala pro to ozbrojit umírněnou syrskou opozici.