„Oživme systém raketové obrany v České republice a v Polsku, který Obama zrušil, aby uklidnil Putina,“ vzkázal arizonský senátor v televizi Fox News.

McCain poznamenal, že dříve varoval před tím, že Rusové zaberou Krym, a nyní má strach, že ruský prezident Vladimir Putin se nespojí jen s tím, ale bude chtít připojit celou východní Ukrajinu, „když se mu tak daří“.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si ale nemyslí, že je na místě oživovat staré plány, které reagovaly na jiné hrozby. "Takový systém na současné situaci nic nezmění. Naše bezpečnost dnes navíc ohrožena není,” řekl ČTK.

McCain: Přehodnoťme postoj k Putinovi

Podle McCaina by USA měly reagovat na ruský postup, který je „do očí bijícím porušením“ Budapešťského memoranda, jímž Rusko uznalo hranice Ukrajiny po rozpadu SSSR, i dalšími kroky: uspořádat společné vojenské cvičení s pobaltskými státy a dostat Gruzii a Moldavsko, jejichž „části okupuje Rusko“, do NATO. „A udělejme to rychle,“ dodal McCain.

Na místě by podle něj byly i sankce vůči ruským oligarchům a vůbec „zásadní přehodnocení“ vztahů Washingtonu k Vladimiru Putinovi a jeho vládě.

Ruské síly na Krymu pokračují v záboru a tamní vláda očekává, že v nedělním referendu, které ovšem ukrajinská vláda neuznává, se 80 procent voličů vysloví pro připojení poloostrova k Rusku. [celá zpráva]

NATO vysílá letadla

V napjaté atmosféře se Severoatlantická aliance v pondělí rozhodla, že posílí ostrahu svého vzdušného prostoru u hranic s Ukrajinou a do Polska a Rumunska vyšle průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS.

„Všechny průzkumné lety AWACS se uskuteční výhradně na území Aliance,“ uvedl mluvčí NATO.