Brazilská televize v nedělním programu Fantastico, jehož spoluautorem byl Greenwald, ukázala části písemných zpráv nynějšího mexického prezidenta Enriqua Peni Niety a kanceláře brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

Nietovy zprávy pocházejí z loňského června, kdy Nieto na prezidenta teprve kandidoval. Pisatel ve zprávách zvažuje, jaké osobnosti by v případě svého zvolení nominoval do vlády.

Dokument z Brazílie zase odhaluje komunikační kanály mezi prezidentkou Rousseffovou a jejím nejbližším okolím.

Enrique Peňa Nieto

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto

FOTO: Tomas Bravo, Reuters

Zveřejněné materiály byly podle televize součástí studie NSA, která rozebírala způsoby „inteligentního“ filtrování dat.

Mexiko zatím odhalení brazilské televize nekomentovalo. Brazilský ministr spravedlnosti José Eduardo Cardozo ale prohlásil, že pokud jsou pravdivá, mělo by to být považováno za „jasné porušení brazilské suverenity“. Brazilské ministerstvo zahraničí už si kvůli tomu pozvalo amerického velvyslance Thomase Shannona na kobereček.

Dokumenty zveřejněné v uplynulých měsících Edwardem Snowdenem prozradily, že terčem sledování Američanů bylo mnoho zahraničních institucí včetně orgánů OSN nebo Evropské unie. Snowden se po vyzrazení tajného programu Prism uchýlil do zahraničí. Nyní je v Rusku, jež mu udělilo dočasný azyl.