„I kdybyste mě zabili, nikdy neuvěřím, že s tím mají něco společného,“ prohlásil Anzor Carnajev v telefonickém rozhovoru pro NBC News v dagestánské Machačkale. „Je to nesmysl. Nesedí to,“ uvedl otec podezřelých mladých mužů, z nichž starší 26letý přišel při přestřelce s policií o život a druhý byl o den později zadržen se zraněními, když se skrýval ve člunu na zahradě jednoho z domů ve Watertownu u Bostonu.

Mladík podezřelý z útoků v Bostonu se skrýval ve člunu, byl celý od krve

Anzor Carnajev pracoval v Dagestánu jako právník, v USA však vykonával práci automechanika. Podle NBC, která cituje ruská média, žijí oba rodiče v Machačkale.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Střelba policie při zatýkání podezřelého atentátníka

„Vrátil jsem se do vlasti, abych zde zemřel,“ uvedl otec bratrů. „Měl jsem hematom na mozku a myslel jsem, že je to můj konec. Ale nějak jsem se z toho dostal, v podstatě jsem vstal z mrtvých,“ řekl Carnajev v rozhovoru.

Tamerlan Carnajev (vlevo) s trofejí pro vítěze boxerské soutěže Nové Anglie o Zlatou rukavici 2010

Tamerlan Carnajev (vlevo) s trofejí pro vítěze boxerské soutěže Nové Anglie o Zlatou rukavici 2010

FOTO: Julia Malakie, ČTK/AP

Rodiče bratrů Carnajevových jsou přesvědčeni, že mladíci nemohli být strůjci smrtícího teroristického činu. „Někdo to na ně prostě hodil. Nevím kdo, ale udělal to. Hodili to na ně. A byli tak zbabělí, že chlapce zastřelili,“ řekl Carnajev agentuře Reuters.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah proti podezřelému atentátníkovi. Zdroj: Reuters

„Je to nemožné, nemožné, aby udělali takové věci,“ prohlásila matka bratrů Zubeidat podle agentury Russia Today. „Jsem opravdu, opravdu přesvědčena, že to byla léčka,“ dodala.

Na snímku z videozáznamu je zraněný Džochar Carnajev, kterého převážejí do nemocnice.

Na snímku z videozáznamu je zraněný Džochar Carnajev, kterého převážejí do nemocnice.

FOTO: ČTK/AP

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva

FOTO: Robin Young, ČTK/AP

„Vůbec jsme ho neznali“

Rodina Carnajevových, rodiče, dva synové a dvě dcery, odešli do Spojených států asi před deseti lety. Dostali občanství, starší Tamerlan jej měl teprve obdržet. Úřady na základě svědectví Džocharových přátel 19letého mladíka popsaly jako bezproblémového, prima kluka, který měl řadu přátel a pomýšlel na kariéru v medicíně.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé oslavují v ulicích Bostonu dopadení Carnajeva

Tamerlan měl větší potíže se zařazením do americké společnosti. Jak se svěřil na sociálních sítích, svému okolí příliš nerozuměl. Přesto si v USA našel manželku, s Katherine Russellovou, která pracuje v agentuře starající se o děti, měl tříletou dceru.

„Naše dcera nyní ztratila manžela, otce svého dítěte. Ani se nesnažíme pochopit, jak se to stalo. Po hrůze Dne vlastenců (den, kdy se v Bostonu běžel maratón) víme, že jsme Tamerlana vlastně nikdy neznali,“ řekla tchyně zemřelého útočníka Judith Russellová.

„Byl to skvělý člověk, milý a milující muž,“ uvedla podle NBC na adresu svého bratra jeho sestra, televize však neupřesnila, o kterou sestru šlo.

Češi brání na internetu svou vlast. Atentátníci mají kořeny v Čečensku, ne v Česku
Atentátníci z Bostonu byli bratři z Dagestánu
Za dva dny byl u dvou výbuchů, muž zažil exploze v Bostonu i Texasu
Policie na předměstí Bostonu postupuje dům od domu, lidé nemají vycházet
FBI zveřejnila snímky dvou podezřelých z explozí v Bostonu