Útoku na konzulát podle vyšetřovatelů předcházely systematické chyby ministerstva zahraničí. Zpráva také potvrdila, že útok nebyl spontánní akcí demonstrantů, jak se zprvu tvrdilo, nýbrž byl plánovaný.

„Systematická pochybení a nedostatky ve vedení a řízení na vysokých úrovních ve dvou úřadech ministerstva zahraničních věcí vedly k nedostatečnému zabezpečení a nedostatečné reakci na útok, který se v Benghází udál,“ uvádí závěrečná zpráva.

Komise nezjistila žádné osobní selhání, ale poukázala na systémové chyby v Úřadu pro bezpečnost diplomatické služby a v Úřadu pro blízkovýchodní záležitosti při ministerstvu zahraničí. Ministryni Hillary Clintonové doporučila 29 systémových změn a šéfka diplomacie se už nechala slyšet, že se doporučením bude řídit.

Útok v Benghází se stal 11. září. Zemřel při něm i velvyslanec Christopher Stevens a tři další Američané. Americká vláda nejprve uváděla, že útok byl spontánní akcí demonstrantů. Arabským světem v té době otřásaly nepokoje kvůli filmu Nevinnost muslimů zobrazujícímu neuctivě proroka Mohameda. Washington teprve s odstupem času přiznal, že útok byl plánovaný a mají ho na svědomí radikálové. Postup vlády vyvolal v USA před volbami politické rozepře.

Závěrečná zpráva potvrdila, že útok vedli teroristé. Nové podrobnosti k událostem ale vyšetřovatelé neuvedli. Asi nejdetailněji zatím incident popsaly před časem agentura Bloomberg a stanice NBC, když uvedly, že o holý život šlo nakonec i agentům, kteří se snažili umírajícího velvyslance za dramatických okolností zachránit. [celá zpráva]