Brennan o významu bezpilotních letadel promluvil před experty ve Washingtonu v Mezinárodním centru Woodrowa Wilsona při příležitosti prvního výročí od zabití šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Toho zlikvidovalo komando speciálních sil proto, aby bylo získáno jeho tělo, ultramoderní bezpilotní letadlo však bylo použito při průzkumu domu z velké výšky. Sám bin Ládin si ve svých poznámkách stěžoval, že Američané likvidují pomocí bezpilotních letadel vysoké velitele Al-Káidy tak rychle, že je nestačí nahrazovat.

Obhajoba útoků po celém světě

Washingtonský zpravodaj BBC Paul Adams připomenul, že to není poprvé, kdy Obamova vláda oficiálně připustila nálety bezpilotních letadel. Brennan však zašel mnohem dál; obhajoval kontroverzní použití zbraně, která se používá k útokům v zemích, s nimiž USA nejsou ve válečném stavu.

Obamův poradce pro boj s terorismem a bezpečnost John Brennan popisuje průběh zásahu

Obamův poradce pro boj s terorismem a bezpečnost John Brennan

FOTO: Kevin lamarque, Reuters

Podle Brennana jsou útoky legální, etické, nutné a vyvážené. Podnikají se s mimořádnou péčí a velkou rozvahou zejména v případě, že jsou nasazeny proti občanům USA. Narážel na zářijový nálet, při němž byl v Jemenu zabit Američan jemenského původu Anwar al-Awlakí, který v Jemenu žil a naplánoval tam několik útoků proti USA. Útok bezpilotního letadla však stojí i za smrtí velitele pákistánského Tálibánu.

Brennan sdělil, že většina útoků je podnikána se souhlasem místní vlády, i když Pákistán to popírá a tvrdí, že k nim nikdy souhlas nedal.

Rána po Al-Káidu

Brennan zdůraznil, že použití bezpilotních letadel vedlo k tomu, že jádro Al-Káidy ztratilo svůj význam. Nálety bezpilotních letadel podle něj zlikvidovaly stovky teroristů v Afghánistánu, Pákistánu i v Jemenu.

Z komunikace, kterou bin Ládin vedl z domu v Abbottabádu, kde se ukrýval, i z jeho deníku je jasné, že útoky představovaly citelnou ránu. "Stručně, Al-Káida utrpěla těžké ztráty a bin Ládin to věděl. V dokumentech, které jsme zabavili, připustil katastrofu za katastrofou," řekl Brennan. Podle něj budou tyto dokumenty brzy zveřejněny.

Brennan nicméně připustil, že si tyto útoky vyžádaly také mnoho obětí z řad civilistů.

Útoky mají i mnoho kritiků

Útoky jako nelegální odsoudila Hina Shamsiová, které stojí v čele americké unie občanských práv. Podle ní jeho řeč ukázala, že úřady "jdou velmi daleko za to, co akceptuje mezinárodní právo".

"Jsme přesvědčeni, že jen málo věcí je tak nezpečných jako tvrzení, že by vláda mohla být schopna zabíjet lidi kdekoli na světě a to včetně svých občanů na základě důkazů, které nikdy nebyly ani předtím, ani potom předloženy soudu," řekla Shamsiová.