„Kéž by dal Bůh a já jsem mohl něco udělat. Chtěl jsem vám říct, že s vámi držíme smutek,“ říká Johnson na 42 minut trvající nahrávce. „Děkuji mnohokrát. Děkuji mnohokrát. Vím, že jste Jacka miloval a on miloval vás,“ odpověděla Rose Kennedyová.

Nahrávku daroval archivu obchodník s historickými předměty a dokumenty, který ji koupil z pozůstalosti pracovníka Kennedyho kanceláře. Záznamy poskytují nový náhled na zmatek na nejvyšších místech jen pár hodin po atentátu na prezidenta v Dallasu. Na palubě s Johnsonem, který právě složil přísahu, je i Jacqueline Kennedyová, stále ještě v zakrvácených šatech. Řeší se mimo jiné také přeprava Kennedyho těla.

Kennedyová později na nedávno zveřejněných nahrávkách tvrdila, že za atentátem stál právě viceprezident Lyndon Johnson a klika jižanských byznysmenů. [celá zpráva]

Lyndon Johnson na palubě Air Force One skládá po boku Jacqueline Kennedyové prezidentskou přísahu.

Lyndon Johnson na palubě Air Force One skládá po boku Jacqueline Kennedyové prezidentskou přísahu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na záznamu z Air Force One se posádka rovněž snaží kontaktovat členy vlády a další představitele, mimo jiné posílá zprávu o úmrtí prezidenta ministrovi zahraničí Deanu Ruskovi, který byl v letadle nad Tichým oceánem na cestě do Asie. Rovněž bylo nově osvětleno, kde byl v té době Kennedyho souputník a velitel letectva, generál Curtis LeMay. Záznam uvádí, že je v letadle a „na zemi bude za půl hodiny“.

Odborníci uvádějí, že nová nahrávka oživí konspirační teorie o atentátu otázkou, proč nebyla zahrnuta mezi oficiální dokumenty z události.