„Je to zkušený úředník, vlastenec, můj přítel,“ uvedl Daleyho během tiskové konference Obama a dodal, že Daley je navíc stejně jako on ze Chicaga.

Dvaašedesátiletý Daley je synem bývalého starosty města Richarda Daleyho. Město navíc v současnosti už přes dvacet let vede jeho bratr, rovněž Richard.

Daley, který v posledních letech pracoval jako přední manažer banky JP Morgan Chase a předtím kromě jiného byl ministrem obchodu za prezidenta Billa Clintona, Obamovi slíbil, že jej ani národ nezklame.

V Obamově Demokratické straně reprezentuje názorový proud umírněného středu. V jeho jmenování je nepochybně snaha přiblížit se republikánům kritizujícím prezidenta za údajnou jeho přílišnou levicovost.

William Daley s prezidentem Barackem Obamou

William Daley s prezidentem Barackem Obamou

FOTO: fotobanka Profimedia

Prezident navíc bude muset s republikány více jednat. Demokraté vůči nim v listopadových volbách utrpěli ztráty, přičemž přišli o většinu ve Sněmovně reprezentantů. Republikánští zákonodárci se už chystají změnit zdravotní reformu, kterou Obama loni prosadil. Podle některých je to jen gesto, kongresmani ale tvrdí, že mají dostatečnou podporu i v Senátu a prezidentovo veto dokáží přehlasovat. [celá zpráva]

Daley ve funkci nahradil Rahma Emanuela, který kandiduje na starostu Chicaga. [celá zpráva]

Prezidenta v uplynulých měsících opustilo množství spolupracovníků. Jako poslední tento týden ohlásil odchod mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. [celá zpráva]