USA ve čtvrtek večer oznámily čtvrté potvrzené úmrtí na takzvanou prasečí chřipku v zemi. Komplikacím spojeným s virem A(H1N1) podlehla minulý týden žena ze státu Arizona, jíž bylo necelých 50 let a která trpěla kromě nové chřipky i plicní chorobou. Přítomnost viru takzvané prasečí chřipky v jejím těle potvrdily následně laboratorní testy.

Kromě USA má prokázané oběti takzvané prasečí chřipky také Mexiko (60), Kanada a Kostarika (po jedné).

TÉMA: Prasečí chřipka

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová varovala, že náznaky ústupu epidemie v jejím epicentru v Severní Americe neznamenají, že svět má nejhorší za sebou. "Setkáváme se v době krize, která by mohla mít globální dopady," řekla Chanová ve svém projevu k delegátům mezivládní schůzky v Ženevě.

Polsko má druhého nakaženého

Své první případy nákazy novou chřipkou u lidí hlásí Peru a Malajsie. V Peru je první nakaženou žena, která se v sobotu vrátila z New Yorku, v Malajsii je to 21letý student, který byl také nedávno na návštěvě v USA.

V České republice se zatím nákaza nepotvrdila, sousední Polsko ale eviduje už dva případy. Kromě 58leté ženy, u níž byla nová chřipka objevena již dříve a která nemocnici již opustila, nákazu nově potvrdily testy i u muže, který je hospitalizován ve městě Kalisz ve středozápadní části země. V úterý přiletěl do Polska z New Yorku. Jeho zdravotní stav je dobrý, dostává antivirové léky.