Americký federální Úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) agentuře AP potvrdil, že experti nalezli ve vraku asi pět centimetrů dlouhý úlomek kosti.

"Nevíme, jestli je lidská. Určitě by mohla být," řekl na tiskové konferenci v pátek ráno SELČ šerif okresu Madera County John Anderson jen pár hodin poté, co šéf NTSB uvedl, že šlo o lidskou kost. Potvrdit, či vyvrátit s konečnou platností, zda nalezené ostatky patřily Fosettovi, by měla potvrdit analýza DNA.

„Našlo se letadlo. Nyní můžeme potvrdit, že je to stroj, ve kterém letěl Steve Fossett, když loni 3. září zmizel," řekl maderský šerif. Letadlo bylo zpozorováno ve středu ze vzduchu nad oblastí, kde turisté našli průkaz s Fossettovým jménem a hotovost. Nalezen byl také svetr.

Trup stroje se zcela rozpadl a kusy motoru byly nalezeny ve vzdálenosti několika desítek metrů. Stroj zřejmě narazil do boku hory čelně.

Vrak byl nalezen v horách Sierra Nevady v blízkosti Mamutích jezer ve výši 10 000 stop (cca 3000 metrů). Oblast se dříve neprohledávala, ležela jižněji, než se čekalo, že by vrak mohl být.

Součásti nalezeného stroje Steva Fossettafoto: ČTK/AP

Fossett vzlétl se svou Bellankou 8KCAB Super Decathlon registrační značky N240R 3. září dopoledne z nevadského Yerringtonu. Fossett s sebou měl láhev vody, ale nevzal si padák. Před startem uvedl, že se chce prolétnout nad horami Sierry Nevady.

Nalezené Fossettovy dokumenty foto: ČTK/AP

Očekávalo se, že se vrátí za dvě až tři hodiny. Když se nevrátil, bylo vyhlášeno pátrání, které bylo neúspěšné. Odvoláno bylo 2. října. Letos v únoru byl Fossett prohlášen za mrtvého.