Clintonovou však upřednostňují superdelegáti, kteří mohli výsledek primárek na letním stranickém sjezdu ještě zvrátit, nyní však Obama již ztrácí jen 31 superdelegátů, uvedla v pátek agentura Reuters. Má jich 225 z osmi set.

Před měsícem činil náskok Clintonové 100 superdelegátů. Tři sta jich ale zůstává nerozhodnutých. S podporou čekají na výsledky dalších primárek.

Hillary Clintonová
Barack Obama

„Superdelegáti vidí, že narůstají přednosti Obamy,“ uvedl analytik Steven Schier a dodal, že „pro Clintonovou bude velmi těžké ho dohnat“.

„Obama má více delegátů, získal více hlasů voličů, získal více peněz a nyní můžete vidět, že se totéž děje i u superdelegátů,“ sdělil Simon Rosenberg z poradního orgánu demokratů NDN. Obama získal na kampaň v únoru 55 miliónů dolarů a v březnu dalších 40 miliónů dolarů.

Kdo jsou delegáti, se dočtete ZDE.

Clintonová dokonce ztratila podporu Johna Lewise z Georgie, který má velký vliv na voliče černé pleti. Přiklonil se Obamovi. Jon Corzine naznačil, že ho také naznačil možnou změnu názoru, protože je podle něj obtížné podpořit kandidáta, který nezvítězil v hlasování voličů. Tento týden ale Clintonová získala další čtyři superdelegáty.

Clintonová ale doufá, že situaci ještě zvrátí. Spoléhá na příští primárky, které se konají 22. duba v Pennsylvanii. Clintonové se většinou dařilo v lidnatějších státech. I analytici se shodují, že výsledek těchto primárek by mohl hrál velkou roli, protože na jeho základě se mohou rozhodnout superdelegáti, kteří dosud váhají.