Při zatýkání museli policisté proti mnoha bránícím se lidem použít sílu, na velké střety ale podle svědků nedošlo. Větší množství migrantů zatkli i v pátek v nedalekém Mapastepeku.

Obě místa leží poblíž Tehuantepecké šíje, která je nejužším místem pevninského jižního Mexika a snáze se tak kontroluje. Mexická vláda už v březnu ohlásila, že se pokusí zadržovat migranty mířící na sever od této oblasti, podotkl magazín Time.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policie zastavila v Mexiku jednu karavanu migrantů už minulý týden.

První organizované karavany migrantů se loni v Mexiku dočkaly vlídného přijetí a USA kvůli tomu jižnímu sousedovi už hrozily tvrdými protiopatřeními včetně uzavření hranice. Nyní se situace začíná měnit a mexické úřady podnikly proti migrantům už několik větších razií, což americký prezident Donald Trump přivítal.

Milice se chlubila honem na běžence

Na americké straně hranice naopak budí pozornost případ samozvané milice, která ve státě Nové Mexiko zadržovala migranty a předávala je pohraničníkům. Jen minulý týden podle listu The New York Times tito maskovaní ozbrojenci zadrželi na dvě stě migrantů, svou aktivitou se chlubili i na videích zveřejňovaných na internetu. Sama skupina tvrdí, že celkem zadržela na pět tisíc migrantů.

Šéfa milice Larryho Hopkinse (69) v pátek policie zatkla a poté obvinila z nelegálního držení zbraní a munice. Obvinění však souvisí s domovní prohlídkou z roku 2017, kdy jeden ze svědků FBI varoval, že Hopkinsova skupina plánuje atentáty na exprezidenta Baracka Obamu, bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou a finančníka George Sorose. Není ovšem jasné, proč byl Hopkins zatčen a obviněn až nyní. Jeho trestní rejstřík je přitom bohatý, už v minulosti se například vydával za policistu, podotkla stanice NBC.