„Katrina způsobila, pokud si pamatuji, škodu 120 miliard dolarů. Když se ale podívám na počet domů a firem zasažených Harveym, myslím, že škoda bude hodně přes 120 miliard, pravděpodobně 150 až 180 miliard,“ řekl Abbott Fox News.

Hurikán Harvey zasáhl Texas a sousední Louisianu 26. srpna. Živel připravil o život nejméně sedmačtyřicet lidí a 43 tisíc dalších přebývá v provizorních přístřešcích.

Federální vláda již požádala Kongres o uvolnění 7,5 miliardy dolarů na okamžitou pomoc, nyní je však jasné, že bude potřeba mnohem víc.

Federální vláda všechny škody neuhradí, Texasané si budou muset poradit hlavně sami.

Federální vláda všechny škody neuhradí, Texasané si budou muset poradit hlavně sami.

FOTO: Olivia Vanni, ČTK/AP

A může být ještě hůř. V Atlantiku se totiž zformoval další hurikán Irma. [celá zpráva] Brzy může zesílit do čtvrté kategorie a v úterý či ve středu zasáhnout pevninu.

Části Houstonu a Texasu jsou stále zatopené a vyčíslit škody tam zatím není možné. Federální rozpočet každopádně celou škodu neuhradí a Texas si tak bude muset do značné míry pomoci sám.

Video

Expirované video

Ničivé záplavy v Houstonu.

„Je to budíček pro tento stát, místní a státní volené zástupce, aby dali guvernérům rozpočty na deštivé dny a mohli tak vytvořit jednotlivé asistenční veřejné programy,“ řekl televizi CBS šéf Federální agentury pro mimořádné situace Brock Long.