„Ruský velvyslanec v Kišiněvě Farit Muchametšin byl pozván na ministerstvo v souvislosti s nedávnými veřejnými výroky vicepremiéra Dmitrije Rogozina. Velvyslanec byl upozorněn zejména na Rogozinova vyjádření v rozhovoru s televizí Rossija-24, ve kterém se dopustil řady urážlivých výroků na adresu Moldavska a jeho občanů. Ruský vicepremiér se také dopustil urážlivého hodnocení moldavských úřadů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, které Rogozinovy výpady odmítlo jako „hanlivé“ a „lživé“, poznamenala agentura Interfax.

Podle moldavské diplomacie nejde o první prohlášení, které lze považovat za „hrubé vměšování do vnitřních záležitostí“ Moldavska. Vzhledem k těmto okolnostem se moldavské úřady rozhodly prohlásit Dmitrije Rogozina za nežádoucí osobu, zakázat mu vstup na moldavské území i tranzit přes něj.

Chystal se na návštěvu

Ještě před tímto oznámením Rogozin ve středu uvedl, že jej moldavský ministr hospodářství pozval, aby Moldavsko navštívil v září.

Rogozin měl v pátek navštívit Moldavsko na pozvání proruského prezident Igora Dodona. V rámci této návštěvy se měl také zúčastnit Dodonovy schůzky s vůdcem neuznávaného Podněstří, východní části země odtržené ruskými separatisty na počátku 90. let od zbytku Moldavska. Rumunské úřady ale s odvoláním na sankce EU nedovolily letadlu s Rogozinem přelet, a tak vicepremiér musel v Minsku vystoupit z letadla, které s ostatními cestujícími pokračovalo do původně určené destinace. Vzhledem k Rogozinově nepřítomnosti separatisté z Podněstří zrušili schůzku s Dodonem.

Rogozin následně ze zmaření cesty obvinil vůdce Demokratické strany, vládnoucí v Moldavsku, a pohrozil odvetnými opatřeními.

Dva tábory

Moldavsko, bývalá sovětská republika, je nyní rozpolcené na dva tábory. Jeden se utvořil kolem prozápadní vlády, která usiluje o těsnější obchodní a diplomatické vztahy s EU a s USA. Druhou skupinu reprezentuje prezident Igor Dodon, jenž chce zemi vrátit do ruské sféry vlivu.

Rogozin argumentoval tím, že vzdušným prostorem EU již letěl, a to bez zásahu zemí, jichž se to týkalo. Jmenoval v této souvislosti Polsko, Slovensko, Maďarsko a rovněž Rumunsko.

S Rumunskem ale podobný problém už jednou zažil, hned v květnu 2014, když se vracel do Ruska z Podněstří. Tehdy na zákaz přeletu reagoval výhrůžkou, že příště poletí v bombardéru.