Šéf Roskosmosu Komarov podle agentury TASS v Bajkonuru označil rozhodnutí kabinetu premiéra Dmitrije Medvěděva prodloužit využívání ruské části ISS do roku 2024 za dobrý příklad toho, že vesmír je oblast, v níž se národní a politické zájmy musejí podřídit univerzálním hodnotám.

Pozitivně na tuto informaci už zareagoval také představitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) William Gerstenmaier, který má v americké vesmírné agentuře na starosti výzkum a operace lidských posádek ve vesmíru: „To, že využití ISS prodloužily i ruská a kanadská vláda, znamená, že budeme dál postupovat společně.”

Spojené státy rozhodly o prodloužení životnosti své sekce ISS do roku 2024 už loni v lednu.

Orbitální komplex, jehož stavba stála více než 100 miliard dolarů (2,5 biliónu Kč), měl podle původních plánů sloužit do roku 2016. V roce 2010 však bylo poprvé rozhodnuto o prodloužení jeho životnosti o čtyři roky.

Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur – kromě NASA a Roskosmosu ještě japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA. Samostatné smlouvy pro konkrétní aktivity mají také agentury z Brazílie a Itálie.