Demonstrace byla jednou z mála, kterou v poslední době odpůrci ruské vlády uspořádali. Komunisté jsou v ruském parlamentu formálně v opozici vůči vládní straně Jednotné Rusko, při hlasování o klíčových zákonech ale Medveděvovu vládu stejně jako ostatní parlamentní strany většinou podpořili.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podporu premiérovi ale nyní komunisté vypověděli a v souvislosti s prudkou měnovou krizí žádají jeho hlavu. "Dimo, pojď ven," vyzývaly předsedu vlády nápisy na komunistických transparentech. Poslanci promlouvající k demonstrantům žádali demisi vlády a vznik kabinetu "národní důvěry", který by Rusku umožnil dostat se z nynější hospodářské krize.

Demonstranti v kostýmu medvěda řežou repliku rublu před Bílým domem v Moskvě.

Demonstranti v kostýmu medvěda řežou repliku rublu před Bílým domem v Moskvě.

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Viníkem nynější krizové situace není podle moskevských komunistů prezident Vladimir Putin, ale premiér a jeho vláda. Pochod, který prošel pod okny hlavního sídla ruské vlády v centru Moskvy, doprovázel tlukot do prázdných kastrolů, který měl symbolizovat očekávanou chudobu ruské společnosti.

Vedení ruské komunistické strany oznámilo, že bude protestní akce pořádat do doby, než Medveděvova vláda padne.