Minulý týden pronikla do médií zpráva, že se podrobil liftingu očí, údajně proto, že chce lépe vypadat na plakátech své strany Vzhůru, Itálie před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Deník L´Espresso mezitím přinesl informaci, podle níž šlo o nezvykle velký chirurgický zákrok, který měl trvat pět hodin.

Berlusconi se nechal operovat v jihošvýcarském Luganu, přičemž zákrok provedl tým amerických specialistů. Nešlo prý přitom jen o vyhlazení kůže kolem očí, ale i na krku a na tváři.

Kde je premiér?

Dohady kolem Berlusconiho zdraví posílilo odřeknutí jeho schůzky s maltským prezidentem Guidem de Markem, která se měla uskutečnit ve středu.

Premiérův mluvčí nebyl k zastižení, aby záležitost komentoval. Z maltských diplomatických zdrojů se ale proslechlo, že zrušení termínu italská strana odůvodnila slovy, že Berlusconi je "lehce nemocen".

Spekulace ohledně zdravotních problémů premiéra  trvají již několik let. Koncem 90. let o něj lékaři zjistili rakovinu prostaty, Berlusconi ale ujišťoval, že nad nemocí zvítězil.

Lidé z jeho okolí mezitím odrážejí dotazy novinářů, proč se Berlusconi od tiskové konference 20. prosince nikde veřejně neobjevil. V poválečných italských dějinách se prý něco takového ještě nestalo.

Premiér chystá změny ve vládě

Premiérovi spolupracovníci ale poukazují jednak na zmíněnou kosmetickou operaci i na fakt, že si potřebuje po "vyčerpávajícím" italském předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině loňského roku odpočinout. Nynější pobyt premiéra v jeho vile na ostrově Porto Rotondo odůvodňují slovy, že jeho přítomnost v Římě není v těchto dnech nutná.

Premiérova úřední mašinérie nicméně zůstává v chodu. Berlusconi se prý v nejbližší době chystá učinit jisté změny ve vládě a vyjít tak vstříc požadavkům svého koaličního partnera, Národního sjednocení (AN) vicepremiéra Gianfranka Finiho. AN by měla získat více ministerských křesel a získat i širší vliv.

Pozorovatelé v Římě nyní s napětím čekají na nadcházející víkend, kdy - jak tvrdí Berlusconiho spolupracovníci - by se premiér měl osobně objevit na akci pořádané u příležitosti desátého výročí svého vstupu do politiky a založení strany Vzhůru, Itálie.