Hlavní obsah
Senátorka Kamala Harrisová. Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Kamala Harrisová: Kdo je Bidenova viceprezidentka, která přepisuje dějiny?

Americká senátorka Kamala Harrisová se vítězstvím v prezidentských volbách v listopadu 2020 stala první ženou ve funkci viceprezidenta USA. Je součástí volebního dua Demokratické strany, do kterého ji přizval prezidentský uchazeč Joe Biden, který dle projekcí zvítězil, ale rozhodující je v USA hlasování Sboru volitelů, to se bude konat 14. prosince.

Senátorka Kamala Harrisová. Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Reklama

Kamala Harrisová: Kdo je Bidenova viceprezidentka, která přepisuje dějiny?

Nominaci Demokratické strany Harrisová získala poté, co si ji prezidentský uchazeč Joe Biden vybral za svého „running mate“ – partnera na volebním lístku, který se uchází o pozici viceprezidenta.

Harrisová byla v roce 2020 třetí ženou v americké historii (a první ženou tmavé pleti), která získala viceprezidentskou nominaci v některé ze dvou hlavních politických stran ve Spojených státech. Předchozí dvě – Geraldine Ferrarová v roce 1984 za demokraty a Sarah Palinová v roce 2008 za republikány – ve volbách neuspěly.

Soupeřem dua Biden–Harrisová byla Republikánská strana, která do prezidentského klání nominovala úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa, který stejně jako před čtyřmi roky mířil do voleb s Mikem Pencem, který obhajoval viceprezidentskou funkci.

Z Kalifornie do Kanady a zpět

Kamala Devi Harrisová se narodila 20. října 1964 v Oaklandu ve státě Kalifornie. Její matka Shyamala Gopalanová přicestovala do USA v 19 letech z Indie a stala se bioložkou zabývající se výzkumem rakoviny prsu. Podobnou životní cestu absolvoval i otec Harrisové. Donald Harris pochází z Jamajky, je ekonom a emeritní profesor Stanfordovy univerzity. Její mladší sestra Maya působila jako jedna z poradkyň Hillary Clintonové při prezidentské kampani v roce 2016.

Když bylo Harrisové 7 let, její rodiče se rozvedli a vychovávala ji matka. Ve 12 letech se přestěhovala do Montrealu v kanadské provincii Québec, kde její matka dostala nabídku na výzkum v nemocnici a také na vyučování na McGillově univerzitě.

Harrisová vystudovala politologii a ekonomii na Howardově univerzitě ve Washingotonu, D.C., poté získala doktorát z práv na Kalifornské univerzitě. Po studiu působila na úřadech okresního návladního v kalifornských okresech Alameda a San Francisco, poté na radnici San Francisca.

První žena ve svých funkcích

V roce 2003 se ucházela o funkci okresního návladního San Francisca, ve volbách se postavila svému bývalému šéfovi Terenci Hallinanovi. Kritizovala jej za to, že výrazně zaostává v podílu zločinů, v nichž byl pachatel usvědčen, ve srovnání s celostátním průměrem. Harrisová volby vyhrála a stala se první ženou na pozici okresního návladního San Francisca.

Její platforma prosadila „druhou šanci“ pro pachatele usvědčené z braní drog, pokud šlo o jejich první přestupek. Získali příležitost dokončit středoškolské vzdělání a získat zaměstnání.

Svou funkci po čtyřech letech Harrisová obhájila, v roce 2010 pak byla za Demokratickou stranu zvolena státní zástupkyní Kalifornie. Žádná žena před ní na tento post v nejlidnatějším americkém státě nedosáhla. V této době se rovněž seznámila s Joem Bidenem a zejména s jeho nyní již zesnulým synem Beauem, který byl státním zástupcem státu Delaware.

Harrisová jako státní zástupkyně bojovala za právo osob stejného pohlaví na sňatek a prosazovala zlepšení dostupnosti zdravotního pojištění (označované jako Obamacare). Úřad obhájila v roce 2014.

Ve stejném roce si vzala právníka Douglase Emhoffa, přičemž je oddávala mladší sestra Harrisové. Emhoff již má ze svého prvního manželství syna Colea a dceru Ellu.

Joe Biden a Kamala Harrisová se na sebe usmívají po debatě v rámci demokratických primárek, v nichž ale ve skutečnosti byli ostrými soupeři.

Foto: Mike Blake, Reuters

O dva roky později byla za Kalifornii zvolena senátorkou. Zaměřovala se na zvýšení minimální mzdy a hájení práv imigrantů. Jako členka výboru pro justici se také účastnila slyšení při nominacích soudců.

Ve známost vešla zejména ostrými otázkami, které kladla Brettu Kavanaughovi. Ten byl nominován Republikánskou stranou do Nejvyššího soudu, při potvrzovacím slyšení však měl obtíže reagovat na otázky Harrisové týkající se jeho údajné dohody s právníkem prezidenta Trumpa, že v případě zvolení bude Kavanaugh Trumpa chránit před tzv. Müllerovým vyšetřováním.

Prezidentské volby

V lednu 2019 oznámila, že se bude ucházet o prezidentskou nominaci demokratů pro volby v roce 2020.

Věřím, že potřebujeme bezpečnou hranici, ale musí to být rozumná ochrana hranic. Nemohou být otevřené, musí být chráněné. To platí pro všechny státy, každý definuje své hranice. Neměli bychom ale vytvářet nástroje, které se snaží nechávat lidi na druhé straně kvůli nacionalistickým tendencím, které se současný prezident snaží prosazovat.
Kamala Harrisová v roce 2019

V průběhu demokratických primárek Harrisová zaujala svým vystupováním při debatách i kritikou Joea Bidena, jehož pravou rukou by se nyní měla stát. Z boje o Bílý dům odstoupila v prosinci 2019, což zdůvodnila nedostatkem prostředků na kampaň. Později právě Bidena veřejně podpořila.

V srpnu 2020 Joe Biden oznámil, že Harrisovou vybral jako svou viceprezidentku. O několik dní později vystoupila na celonárodním sjezdu Demokratické strany.

„Bojovala jsem za děti a oběti sexuálního obtěžování. Bojovala jsem proti nadnárodním gangům. Podala jsem si největší banky, pomohla porazit jednu z největších na profit orientovaných univerzit. Poznám predátora, když ho vidím,“ pronesla ve své řeči, při níž přijala nominaci na viceprezidentku.

V listopadových volbách Joe Biden porazil Donalda Trumpa, výsledky hlasování v jednotlivých státech musí ale nejprve potvrdit jednotlivé státy. Předpokládá se, že však Biden i Harrisová budou 14. prosince zvoleni Sborem volitelů prezidentem a viceprezidentkou. V takovém případě budou 20. ledna inaugurováni do svých úřadů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků