Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Jaké volby čekají Českou republiku v roce 2022

Rok 2022 bude opět rokem volebním. Celou zemi čeká výběr složení obecních zastupitelstev, třetina území bude rovněž volit své senátory. V případě, že se funkce neplánovaně uvolní, mohou také přijít senátní doplňovací volby či volba nového prezidenta.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Reklama

Jaké volby čekají Českou republiku v roce 2022

Senátní ani komunální volby zatím prezident nevyhlásil. Podle zákonů tak musí učinit nejpozději 90 dnů před jejich konáním. V roce 2018 je vyhlásil v květnu, konaly se v říjnu. Ve stejných dnech probíhaly volby do místních zastupitelstev a první kolo senátních voleb. I v roce 2022 pravděpodobně připadnou na říjen.

Volby do zastupitelstev obcí

Pokud je vám alespoň 18 let a vaše právo volit v místě trvalého bydliště neomezuje např. vojenská služba ani trest odnětí svobody, můžete vybírat své zastupitele na místní úrovni. Jejich funkční období trvá čtyři roky.

Volit můžete v obci, v níž jste přihlášení k trvalému pobytu. V územně členěných městech máte možnost hlasovat ve volbách zastupitelstva města i té městské části, v níž trvale žijete. V těchto volbách není možné žádat o voličský průkaz.

Samotnému průběhu voleb, označování volebních lístků a počítání zisků křesel v zastupitelstvu se blíže věnujeme zde:

Volby do Senátu

Každé dva roky probíhají volby do horní komory Parlamentu. V nich je zvoleno 27 senátorů – jedna třetina všech. Probíhají ve volebních obvodech, z každého vzejde jediný vítěz. Funkční období senátora trvá šest let.

Svého zástupce v Senátu budou na podzim 2022 vybírat obvody 1, 4, 7, 10, ..., 79:
Karlovy Vary, Most, Plzeň-město (obvod 7), Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-město (obvod 55), Brno-město (obvod 58), Olomouc (obvod 61), Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město (obvod 70), Frýdek-Místek (obvod 73), Kroměříž, Hodonín.
Zde si v zákoně můžete zkontrolovat, do jakého obvodu spadá vaše bydliště.

Volit smějí občané ČR starší 18 let. Pokud bydlíte na území České republiky, voličský průkaz vám umožní hlasovat kdekoliv v rámci obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Češi žijící v zahraničí mohou s průkazem přijet a volit v jakémkoliv obvodu.

Senátorem může být zvolen každý občan, kterému alespoň ve druhý den prvního kola voleb je nejméně 40 let.

V prvním kole vítězí, kdo dostane více než 50 % všech platných hlasů. Pokud nikdo takový není, dva kandidáti s nejvíce hlasy postoupí do druhého kola.

Jaké volby by se mohly také konat

Pokud se uprázdní křeslo senátora za nějaký obvod, následují doplňovací volby. Z nich vzejde senátor na zbytek funkčního období.

Mohou také nadejít prezidentské volby, pokud přestane být obsazen vrcholný český úřad. V takovém případě by se konaly volby na standardní pětileté funkční období hlavy státu.

Ještě před řádnými volbami do zastupitelstev obcí se mohou konat tzv. nové volby. Dochází na ně při vzniku nových obcí a městských obvodů. Také pokud počet členů zastupitelstva klesne pod polovinu plného počtu, nebo se sníží pod pět osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků