Hlavní obsah

Školy v sousedství fast foodů mají více obézních žáků

Zdraví žáků, jejichž škola se nachází v blízkosti prodejny s rychlým občerstvením je ohroženo více, než jejich vrstevníků, kteří musejí do fast foodu ze školy urazit delší kus cesty. Jak prokázal výzkum ekonomů z amerických univerzit, žáci škol v blízkosti fast foodu častěji trpí obezitou.

Školy v sousedství fast foodů mají více obézních žáků

Tým ekonomů z University of California a Columbia University zkoumal v průběhu deseti let souvislosti mezi obezitou a umístěním rychloobslužných restaurací a jídelen u různých skupin obyvatelstva. Jednou z nich byli i patnáctiletí školáci.

Výzkum v jejich případě odhalil, že riziko postižení obezitou je znatelně vyšší, pokud se ve vzdálenosti do dvou set metrů od školy nachází tzv. fast foody, kam školáci obvykle chodí na pizzu či hamburgery a další pokrmy s vysokým obsahem kalorií. Školy v blízkosti fast foodu mají v průměru o 5 % více obezních dětí.

Pomoci yb mohly přísnější zákony

"Mohlo by to být tak, že studenti neradi chodí daleko. Možná nemají dostatečně dlouhou pauzu na oběd. Nebo možná zkrátka podléhají pokušení, když mají lákadlo v podobě rychloobslužné restaurace přímo před očima," pokouší se najít nejpravděpodobnější příčinu zajímavého jevu profesor Enrico Moretti, jeden z ekonomů podílejících se na výzkumu.

Kelly Brownell z Yale University, který se zabývá stravovacími návyky a obezitou, přikládá výsledkům výzkumu značný význam. Jednou z možných cest k ochraně zdraví u dětí je podle něj schválení zákonu či vyhlášky, který zákaže provozování rychloobslužných restaurací v sousedství škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků