MDŽ, původně nazvaný Mezinárodní pracovní den žen, se vztahuje k 8. březnu, účelem svátku je respekt, uznání a projevení lásky k ženám jakékoliv ekonomické třídy, náboženského vyznání či politického zaměření. Poprvé byl tento významný den oslavován v roce 1911 v Německu, Rakousku-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a Spojených státech amerických.

Stávka newyorských švadlen v roce 1909 ve Spojených státech amerických.

Stávka newyorských švadlen na přelomu roku 1908 a 1909 ve Spojených státech amerických.

FOTO: NAN

V roce 1908 v New Yorku v USA na konci zimy se konala demonstrace žen na popud tamní Socialistické strany Ameriky. Odvaha amerických švadlen, které požadovaly volební právo žen, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí, dokázala zvednout ze židlí nejednoho politika. Na mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály, mezinárodní organizace socialistů, v Kodani v srpnu 1910 prosadila Němka Clara Zetkinová pořádání tohoto mezinárodního svátku, nebylo však ještě stanoveno datum.

MDŽ uznáno i OSN

Zpočátku se den slavil především v socialistických zemích Evropy, pouze v USA byl den připomínán jako den boje za práva žen. Východní Evropa svátek neuznávala jako politický čin, ale brala ho jednoduše jako den, kdy mají muži projevit svou lásku k ženám například tím, že jí dají květinu. Vznikla z toho tak směs svátků Dne matek a Svatého Valentýna.

Socialistický plakát k Mezinárodnímu dni žen.

Socialistický plakát k Mezinárodnímu dni žen.

FOTO: NAN

Posledním významným milníkem se stal rok 1975, kdy MDŽ oficiálně uznala OSN. Australské ženy v Sydney roku 1975 hned tento svátek oslavily.

Posledním významným milníkem se stal rok 1975, kdy MDŽ oficiálně uznala OSN. Australské ženy v Sydney roku 1975 hned tento svátek oslavily.

FOTO: Česká televize ČT24

V sovětském bloku byl svátek chybně označován jako Mezinárodní pracovní den žen, kdy ženy nemají pracovat, ani doma, mají být obskakovány a milovány. SSSR měl k tomuto dni i vyrobené plakáty, kde se psalo: „8. březen je den povstání pracujících žen proti otročení v kuchyni.“ V západní Evropě byl svátek vypozorován až v roce 1970.

Posledním důležitým datem týkající se Mezinárodního dne žen je rok 1975, kdy MDŽ oficiálně uznala Organizace spojených národů. Následně tento svátek přijaly i národní vlády, které do té doby o jeho existenci neměly tušení.

Červený karafiát

MDŽ je uznán jako oficiální svátek například v Afghánistánu, Bělorusku, na Kubě, Rusku či Vietnamu. V Číně, Nepálu a na Madagaskaru je také oficiálním státním svátkem, ale pouze pro ženy, mužů se svátek netýká. V zemích jako Chorvatsko nebo Srbsko den není oficiálním svátkem, ale je nicméně velmi uznáván a konají se mnohé oslavy.

Belgie letos vydá pamětní dvoueurovou minci, která připomene Mezinárodního den žen, jenž se slaví již 100 let vždy 8. března. Na minci je vyobrazena Marie Popelin, belgická advokátka a feministka.

Belgie letos vydá pamětní dvoueurovou minci, která připomene Mezinárodního den žen, jenž se slaví již 100 let vždy 8. března. Na minci je vyobrazena Marie Popelinová, belgická advokátka a feministka.

FOTO: Pamětní mince

V Rumunsku je tento den brán jako ekvivalent ke Dni matek. Dary a květiny proto dostávají jen matky a babičky. Po rozpadu SSSR od tohoto dne upustila Arménie. Místo toho tam však zavedli státní svátek krásy a mateřství datovaný k 7. dubnu. V Itálii jsou pro tento den typické květiny nazývané žluté mimosas. V Rusku a Albánii zase muži darují čokoládu. Ženy v Portugalsku tento den oslavují v noci ze 7. na 8. března, kdy chodí na večírky a večeře, ale bez mužů.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

FOTO: fotobanka Profimedia

V Polsku, Slovensku, Makedonii, Brazílii, ale i u nás dostávají ženy květiny od manželů, zaměstnavatelů, ale i učitelky od dětí. V České republice je s tímto dnem neodmyslitelně spjat červený karafiát, který dostávaly ženy ze všech stran. Červená barva souvisí s politickou stranou KSČM a tedy s dobou před rokem 1989. Červený karafiát se tak stal symbolem dob socialismu a pro české ženy i Mezinárodního dne žen.