Hlavní obsah
 

Září lámalo rekordy. Bylo celosvětově nejteplejší v historii měření

Minulý měsíc byl nejteplejším zářím v historii měření. Neobvykle vysoké teploty zaznamenávali hlavně na Středním východě a v částech Jižní Ameriky a Austrálie, ale i v Evropě, uvedla ve středu evropská služba pro sledování klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S). Také v Česku bylo září teplotně docela nadprůměrné.

 
Září lámalo rekordy. Bylo celosvětově nejteplejší v historii měření

Vědci tvrdí, že vysoké teploty v letošním roce, které rozšiřují dlouhodobý trend oteplování způsobený mj. emisemi plynů zachycujících teplo, hrály hlavní roli při různých katastrofách - od požárů v Kalifornii a ruské Arktidě až po povodně v Asii. Navíc teploty v oblasti Sibiře dále stoupaly nad normální hodnoty, což způsobilo zvýšené tání ledu.

Celosvětově bylo toto září o 0,05 stupně Celsia teplejší než stejný měsíc loni a o 0,08 °C teplejší než v roce 2016, ukázaly údaje z programu C3S. Až do letoška byla září let 2016 a 2019 těmi nejvíce horkými v historii.

Evropa jako celek nyní taktéž zažila své nejteplejší září, připomíná stanice CNN, a to s průměrnými teplotami až o 0,2 °C vyššími než před dvěma roky, což byl minulý rekord.

A jaké bylo v tomto ohledu září v ČR? „Přesná a konečná data bude mít spočítaná snad do konce týdne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). My nemáme k dispozici veškerá data z meteorologických stanic, nicméně podle předběžných výpočtů bylo letošní září teplotně nadprůměrné (normál let 1981-2010 je 12,8 °C), srážkově průměrné (normál let 1981-2010 je 58 mm),“ sdělila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

„Délka slunečního svitu byla též nadprůměrná,“ dodala meteoroložka s tím, že průměrně u nás v září svítí slunce 153 hodin.

Nejteplejší rok v historii?

Během posledních tří měsíců letošního roku budou probíhat klimatické události, jako je kupříkladu fenomén La Niña, rovněž se předpokládají nízké úrovně tloušťky podzimního arktického mořského ledu.

To vše bude ovlivňovat, zda se rok 2020 jako celek stane tím nejteplejším v historii, cituje evropské odborníky agentura Reuters.

Existuje soubor klimatických událostí se souhrnným označením El Niño/Jižní oscilace. Jde o přírodní klimatické kyvadlo, které vychyluje teploty v tropickém Pacifiku buď do chladné (La Niña), nebo teplé fáze (El Niño). Konkrétně je jev La Niña charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. Podmínky pro jeho vznik vedou např. k aktivnějšímu vzniku hurikánů.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků