Hlavní obsah
Palác Evropy ve francouzském Štrasburku, sídlo Rady Evropy Foto: Profimedia.cz

Učte ve školách i romské dějiny, doporučuje Rada Evropy

Rada Evropy vyzvala své členské země, aby do školních osnov zahrnuly i dějiny a kulturu Romů. Osvěta v tomto směru podle ní pomůže v boji proti nenávisti, diskriminaci a předsudkům vůči této menšině. Zařazení dějin Romů do výuky by podle čtvrtečního vyjádření organizace zvýšilo povědomí o tom, že je tato menšina po staletí „integrální součástí společností národních i té evropské”.

Palác Evropy ve francouzském Štrasburku, sídlo Rady Evropy Foto: Profimedia.cz
Učte ve školách i romské dějiny, doporučuje Rada Evropy

Důležité je podle doporučení učit na školách o romském holokaustu za druhé světové války, který má na svědomí nacistické Německo a jeho spojenci, ale i o dalších činech spáchaných na této menšině.

Nejen o obdobích, kdy byli oběťmi

Na školách i mimo ně by se mělo podle Rady Evropy ale hovořit také o těch historických obdobích, v nichž Romové, Sintové (nejčastěji němečtí Romové) či irští kočovníci nebyli v pozici obětí. Děti by se měly dozvídat též o pozitivním přínosu menšiny k regionálnímu, národnímu i evropského kulturnímu dědictví. Zapomínat by se nemělo ani na aktivní roli Romů a Sintů v protifašistickém odboji.

Doporučení vybízí členské státy Rady Evropy, aby bojovaly proti přetrvávajícím protiromským náladám, a to právě lepší osvětou v hodinách dějepisu.

Ve více předmětech

Výuka dějin Romů by se měla soustředit i na příspěvek této menšiny v hospodářské oblasti, především v oblasti obchodu, kovářství či chovu zvířat. O Romech a jejich kultuře by se však žáci neměli dozvídat jen v hodinách dějepisu, ale například i v občanské, výtvarné a hudební výchově.

Opomenout by se totiž nemělo ani romské kulturní dědictví včetně literatury, zbožnosti, hudby a různých tradic. Zdůraznit by přitom měli učitelé „nerovný přístup k sociálním právům”, které tato menšina po staletí čelila.

Otázka falešných zpráv

Aby zabránila vzniku nenávisti, diskriminace a předsudků měla by se výuka na školách věnovat také otázkám propagandy a falešných informací, které se ve vztahu k Romům šíří na internetu a sociálních sítích, doporučila Rada Evropy.

Rada Evropy v posledních letech opakovaně vyzývala členské státy včetně Česka, aby zlepšily přístup Romů ke vzdělání a bydlení.

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Rada Evropy není institucí Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků