Hlavní obsah
Spalničky. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Spalničky „vymazávají“ paměť imunity

Hrozba, jakou představují spalničky, je podle vědců „daleko větší, než jsme si dokázali představit“. Nemoc, která se v poslední době silně šíří, totiž zasahuje imunitní systém a dlouhodobě ho poškozuje. Vyplývá to ze dvou studií zveřejněných v časopisech Science a Science Immunology.

Spalničky. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Spalničky „vymazávají“ paměť imunity

„Našli jsme opravdu silné důkazy, že spalničky vlastně ničí imunitní systém,“ řekl podle deníku The Guardian profesor Stephen Elledge, genetik z Harvard Medical School.

Imunitní systém vytváří jakési paměťové buňky, které zůstávají dlouhodobě v těle a umožňují mu rychle rozeznat a odstranit už dříve prodělanou nemoc. Po spalničkách však značná část těchto buněk zmizela.

Výzkum ukázal, že spalničky likvidují přinejmenším devítinu, ale někdy téměř tři čtvrtiny těchto buněk. Děti, které spalničky prodělají, bývají pak více zranitelné vůči jiným nemocem, a to dlouho poté, co choroba odezněla.

Snižují tak účinnost obranného systému

„Spalničky v podstatě odstraňují schopnost účinně nás bránit,“ komentoval podle webu Live Science dopad spalniček na imunitní systém Elledgeův kolega Michael Mina z Harvard University.

Nemoc vlastně vymazává „paměť“ imunitního systému a narušuje jeho schopnost správně reagovat na choroby, které dítě prodělalo už dříve a po spalničkách je dostalo znovu.

Druhá studie ukázala, že nemoc poškozuje ještě jednu linii obrany v imunitním systému. Tělo vytváří imunitní buňky v tisících různých variant, aby dokázalo reagovat na nejrůznější nemoci.

Více imunitních buněk

Čím více druhů imunitních buněk existuje, tím je tělo bezpečnější. Spalničky však výrazně omezují tuto různorodost. Tělo má pak nejen méně protilátek, ale navíc i méně účinný imunitní systém.

Podle vedoucí druhé studie Velislavy Petrové z Cambridge může obnova imunitního systému trvat až pět let. Vědci proto nyní diskutují, zda by děti po spalničkách neměly být znovu očkovány. Podle studie z roku 2015 až do zavedení očkování proti spalničkám v 60. letech asi polovinu dětských úmrtí způsobily choroby, které děti dostaly po prodělání této nemoci.

Vědci už dříve soudili, že spalničky mají dopad na imunitní systém, protože po jejich prodělání rostl u pacientů počet úmrtí na jiné nemoci. Nový výzkum ukázal rozsah poškození tohoto systému, jaký mohou způsobit spalničky.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků