Hlavní obsah
Tyčinkové bakterie salmonely Foto: Profimedia.cz

Salmonelóza

Salmonelóza je nejčastější infekce střevního traktu, která je způsobena tyčinkovými bakteriemi salmonely. Do současnosti byly na celém světě popsány více než dva tisíce různých typů salmonel. Infekce u lidí však mohou vyvolat asi jen čtyři z nich.

Tyčinkové bakterie salmonely Foto: Profimedia.cz
Salmonelóza

Existují dvě velké skupiny salmonely. Do první se řadí Salmonella typhi a Salmonella paratyphi, které jsou příčinou břišního tyfu a paratyfu. Bakterie se přenáší pouze z člověka na člověka.

Do druhé skupiny se řadí ty, které vyvolávají salmonelózu, mají schopnost napadat kromě zvířat i člověka. Ten se nakazí většinou z tepelně neupravených nebo nedostatečně upravených vajec, masa a ryb.  

Po požití potravin s bakteriemi salmonely se první příznaky choroby projeví zhruba po osmi hodinách. Mezi první a hlavní příznak onemocnění salmonelózou patří akutní průjem, který může provázet bolest břicha a zvracení. V okamžiku, kdy se bakterie salmonely rozšíří do krevního oběhu, nastupuje vysoká horečka.

Kvůli silnému průjmu nastává dehydratace organismu, což je nebezpečné zejména u malých dětí a seniorů. Jejím signálem jsou netečnost, bolest hlavy, zrychlený puls, zastřené vědomí, tmavá moč a vpadlé oči.

Po několika dnech nemoc ustoupí, vylučování salmonel však může pokračovat ještě několik dní až týdnů po odeznění příznaků onemocnění. Ve výjimečných případech se mohou všechny tyto komplikace kvůli transportu salmonel krví vyvinout až v zánět mozkových blan, zánět kostí, nebo urogenitální zánět. Většinou ale postihnou pouze pacienty s významnou poruchou imunitního systému.

Léčba salmonelózy není komplikovaná. Nemocný musí dodržovat dietu, mít dostatečný příjem tekutin a během léčby se podávají střevních adsorbentů. To jsou přípravky, které dokáží na svůj povrch vázat škodliviny ve střevech. Současně se musí vyvarovat užívání antibiotik, která mají nežádoucí vliv na střevní mikroflóru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků